Sant'Eusebio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sant'Eusebio
Sant'Eusebio od jihozápadu
Místo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Specifikace
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Sant'Eusebio je římský kostel v rione Esquilino. Stojí v severním rohu Piazza Vittorio Emmanuele, blízko nádraží Termini. Je zasvěcen mučedníku ze 4. století - sv. Eusebiovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel je poprvé zmiňován na nápisu v katakombách Santi Marcellino e Pietro z roku 474. Je také zapsán v synodu papeže Symmacha z roku 499, jako Titulus Eusebii. Na základech římského domu byl patrně v polovině 5. století postaven kostel. Počátkem 13. století byla postavena zvonice a roku 1238 byl kostel po rekonstrukci opět vysvěcen papežem Řehořem IX. a zasvěcen sv. Eusebiovi a sv. Vincentovi. Románská stavba byla roku 1600 a znovu po roce 1750 přestavěna, románské sloupy nahradily pilíře a vzniklo současné průčelí s portikem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Trojlodní basilika s krátkou příční lodí a nízkou oválnou kopulí nad křížením. Barokní fasádu tvoří dvoupatrový portikus se šesti pilíři s dórskými hlavicemi, mezi okny v patře jsou hlavice iónské. Vnitřek je zaklenut valenou klenbou s rozsáhlou freskou z roku 1755, kterou vytvořil malíř Anton Raphael Mengs, rodák z Ústí nad Labem. Za hlavním oltářem jsou bohatě vyřezávané chórové lavice z roku 1587. Na severovýchodní straně je zvonice, jediný viditelný pozůstatek románské stavby.

Tituláři[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chiesa di Sant'Eusebio na italské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]