Daniel Nicholas DiNardo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daniel Nicholas DiNardo
Archbishop Daniel Dinardo.jpg
Narození 23. května 1949 (69 let)
Steubenville
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Duquesne University
Americká katolická univerzita
Ocenění Řád Božího hrobu
Funkce arcibiskup
biskup
kardinál
katolický biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Coat of arms of Daniel DiNardo.svg

Daniel Nicholas kardinál DiNardo (* 23. května 1949 Steubenville) je americký římskokatolický kněz, arcibiskup arcidiecéze Galveston-Houston, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Pochází z rodiny italských emigrantů. Do školy chodil v Pittsburghu, zde také vstoupil do semináře. V roce 1969 získal stipendium a začal studovat na Americké Katolické univerzitě, kde získal doktorát z filozofie. Teologiii studoval v Římě na několika papežských univerzitách, na Patristickém Institutu Augustinianum získal licenciát z patrologie. Kněžské svěcení přijal 16. června 1977 v Pittsburghu. Od roku 1981 byl pomocníkem kancléře této diecéze a přednášel ve zdejším semináři sv. Pavla. Od roku 1984 pracoval v sekretariátě Kongregace pro biskupy a vedl seminář z metodologie pro studenty prvního ročníku teologie na Papežské univerzitě Gregoriana v Římě. V roce 1991 se vrátil do domovské diecéze a začal pracovat v biskupské kurii, kde měl na starost církevní školství.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

Dne 19. srpna 1997 byl jmenovaný biskupem koadjutorem v diecézi Sioux City. Biskupské svěcení přijal 7. října téhož roku. O rok později, 28. listopadu 1998, se ujal řízení diecéze jako sídelní biskup. Dne 16. ledna 2004 ho papež Jan Pavel II. jmenoval biskupem-koadjutorem diecéze Galveston-Houston a 29. prosince 2004 (kdy se z této diecéze stala arcidiecéze) arcibiskupem-koadjutorem. 28. února 2006 převzal řízení této arcidiecéze, kde žije na 1 300 000 katolických věřících.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Jeho jmenování kardinálem bylo oznámeno v říjnu 2007. Kardinálské insignie převzal na konsistoři 24. listopadu téhož roku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Daniel DiNardo na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]