Samba (software)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Samba
Logo
Vývojář Software Freedom Conservancy
Aktuální verze 4.5.3 (19. prosince 2016)
Operační systém multiplatformní
Typ softwaru implementace protokolu SMB
Licence GNU General Public License
Web www.samba.org

Samba je v informatice název svobodné implementace síťového protokolu SMB (Server Message Block, v novější verzi CIFS – Common Internet File System) používaného především pro vzdálený přístup k souborům (sdílení) v systémech Microsoft Windows. Samba je distribuována pod licencí GNU General Public License.

V současné verzi 3 neposkytuje Samba pouze služby pro sdílení souborů a tiskových služeb pro klienty systému Windows, ale lze ji například využít i pro integraci do domény Windows, buď jako primární doménový řadič (Primary Domain Controller, PDC) nebo jako běžného člena v doméně. Může být také součástí domény Active Directory.

Samba byla původně vyvinuta pro systém UNIX Andrewem Tridgellem, nyní běží na většině UNIXových systémů, které zahrnují GNU/Linux, Solaris, BSD, Mac OS X (od verze 10.2 je součástí OS X pro pracovní stanice – workstation) a jiné.

Dne 20.12.2007 obdržel Samba tým kompletní dokumentaci protokolu Microsoftu.[1][2] Lidé píšící open source software tím získali důležité informace k implementaci volně dostupného řešení sdílení a dalších služeb v síti Microsoft Windows a tím možnost dosáhnout vysoké kompatibility. Výsledkem je vydání verze 4. V této verzi, mezi jinými, Samba může plnit roli řadiče domény Active Directory nebo být plnohodnotným členem Active Directory domény.

Dávná historie[editovat | editovat zdroj]

Andrew Tridgell vyvinul první verzi Samba Unixu v první polovině ledna 1992 jako student doktorského studia (Ph.D.) na Australské národní univerzitě. Na protokol DEC Pathworks serveru aplikoval reverzní inženýrství. V době prvních vydání, verze 0.1, 0.5 a 1.0, z první poloviny ledna 1992, neměl projekt vlastní jméno a Tridgell jej nazýval „souborový Unix server pro Dos Pathworks“. V době verze 1.0, si uvědomil, že „měl implementovaný NetBIOS protokol“ a že „tento software by mohl být používán u dalších počítačových klientů“.

Se zaměřením na interoperabilitu s Microsoft LAN Managerem vydal Tridgell „netbios pro unix“ (nbserver) verze 1.5 v prosinci 1993. Toto vydání bylo první, které obsahovalo klientský software, stejně tak jako serverovou část. V té době byla vybrána pro projekt licence GPL2.

Uprostřed 1.5 série byl změněn název na smbserver, ale Tridgell dostal upozornění od společnosti Syntax, která prodávala výrobek s názvem TotalNet Advanced Server a vlastnila ochrannou známku na SMBserver. Jméno Samba bylo získáno spuštěním příkazu grep v Unixu a použitím systémového slovníku, kde hledal slova, která obsahují písmena S, M a B (v tomto pořadí, tj. grep -i '^s.*m.*b' /usr/share/dict/words).[3]

Verze 1.6, 1.7, 1.8 a 1.9 následovaly relativně rychle, posledně jmenovaná byla vydána v lednu 1995. Tridgell se domnívá, že zavedení CVS v květnu 1996 bylo zrozením Samba týmu, ačkoliv už dříve přispívali další lidé, zejména Jeremy Allison.[4]

Verze 2.0.0 byla uvolněna v lednu 1999, a verze 2.2.0 v dubnu 2001.

Nedávná historie[editovat | editovat zdroj]

Verze 3.0.0, vydaná 23. září 2003, byla hlavní aktualizací. Samba získala schopnost připojit se do Active Directory jako člen, ačkoliv ne jako řadič domény.[5] Následující vydání 3.0 série přidalo drobné změny, její vývoj byl ukončen 5. srpna 2009.[6]

Verze 3.1 byla použita jen pro vývoj a dále se na ní nepokračuje.

S verzí 3.2, se rozhodlo přejít na vydávání nových verzí v časových intervalech. Nové hlavní vydání, jako například 3.3, 3.4, atd. se objeví každých 6 měsíců. Nové funkce budou přidávány jen v hlavních vydáních, v podverzích budou jen opravovány chyby.[7] Od verze 3.2 byla provedena změna licence z GPL2 na GPL3, s některými částmi šířenými pod LGPL3.[8]

Verze 3.2.0 byla vydána dne 1. července 2008.[9] Série 3.2.x byla oficiálně ukončena 1. března 2010.

Verze 3.3.0 byla vydána 27. ledna 2009.[10]

Verze 3.4.0 byla vydána 3. července 2009. Jedná se o první vydání, která zahrnuje jak zdrojový kód pro Sambu verze 3, tak i Sambu verze 4.[11]

Verze 3.5.0 byla uvolněna 1. března 2010. Jednalo se o první vydání zahrnující experimentální podporu pro SMB2.[12]

Verze 3.6.0 byla uvolněna 9. srpna 2011.[13]

Verze 4.0.0 byla uvolněna 11. prosince 2012. Obsahuje zásadní úpravy na úrovni zdrojového kódu. Samba teď může plnit roli řadiče domény Active Directory, nebo být plnohodnotným členem Windows Active Directory domény. [14]

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Samba umožňuje sdílet soubory a tiskárny mezi počítači s operačním systémem Windows a počítači s operačním systémem Unix. Jedná se o implementaci desítky služeb a tuctu protokolů, jako NetBIOS po TCP/IP (NBT), SMB, CIFS (a vylepšená verze SMB), DCE/RPC, MSRPC, WINS server známý jako NetBIOS Name Server (NBNS), NT doménový soubor protokolů které obsahuje NT doménové přihlašování, Secure Accounts Manager (SAM) databáze, Local Security Authority (LSA) služba, NT tiskovou službu (SPOOLSS), NTLM a nejnověji Active Directory přihlašování které obsahuje upravenou verzi Kerberos a upravenou verzi LDAP. Všechny tyto protokoly jsou často nazývány jen jako NetBIOS nebo SMB. NetBIOS a WINS protokoly jsou ve Windows zastaralé.

Samba zřizuje sdílení souborů pro vybrané Unixové adresáře (včetně všech podadresářů). Tyto se zobrazí uživatelům Windows jako normální složky Windows přístupné prostřednictvím sítě. Unixoví uživatelé se mohou připojit buď tak, že si sdílený adresář připojí do systému pomocí příkazu smbmount, nebo alternativně můžou použít nástroj smbclient (libsmb), který se chová jako FTP klient. Každý adresář může mít různá práva přístupu, která překrývají běžná oprávnění v Unixu.

Služby Samby jsou realizovány jako dva démoni:

 • smbd, který poskytuje sdílení souborů a tiskáren, a
 • nmbd, který poskytuje překlad NetBIOS na IP adresu. NetBIOS přes TCP/IP vyžaduje určitou metodu pro mapování názvů NetBIOS počítače na IP adresy TCP/IP síti

Konfiguraci Samby je dosaženo editací jednoho souboru (typicky se nachází /etc/smb.conf nebo /etc/samba/smb.conf). Samba může také poskytovat přihlašovací skripty a politiky skupiny prostřednictvím poledit.

Samba je obsažena ve většině Linuxových distribucí. Například u Red Hat Linuxu, je script /etc/rc.d/init.d/smb spuštěn při startu, a spouští oba démony. Samba není obsažena v Solaris 8, ale Solaris 8 kompatibilní verze je dostupná na stránkách projektu.

Samba obsahuje webové administrační rozhraní Samba Web Administration Tool (SWAT).[15][16][17] V tomto webovém rozhraní je možno provádět veškerá nastavení Samby. Standardně bývá toto rozhraní z důvodu bezpečnosti vypnuto.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samba (software) na anglické Wikipedii.

 1. http://www.samba.org/samba/PFIF/
 2. http://www.informationweek.com/news/showArticle.jhtml?articleID=205101451
 3. A bit of history and a bit of fun [online]. 1997-06-27, [cit. 2009-05-28]. [http://www.rxn.com/servi ces/faq/smb/samba.history.txt Dostupné online].  
 4. 10 years of Samba!
 5. The first stable release of Samba 3.0 is available
 6. http://wiki.samba.org/index.php/Release_Planning_for_Samba_3.0 – Release Planning for Samba 3.0
 7. Monday, April 28 - Samba Mashup Report
 8. Samba Adopts GPLv3 for Future Releases
 9. [ANNOUNCE] Samba 3.2.0 Available for Download
 10. Release Planning for Samba 3.3 - SambaWiki
 11. Samba - Release Notes Archive
 12. Samba - Release Notes Archive
 13. Samba 3.6.0 Release Notes
 14. Samba 4.0.0 Release Notes
 15. Chapter 37. SWAT: The Samba Web Administration Tool
 16. Configure IT Quick: Simplify Samba configuration with SWAT
 17. Linux.com :: SWAT your Samba problems

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]