Samba (hudba)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bubenická skupina (bateria)
Bubenická skupina (bateria)

Samba je brazilský hudební žánr, který často doprovází stejnojmenný taneční styl.

Hudební styl[editovat | editovat zdroj]

Batucada, styl samby
Batucada, styl samby

Kořeny má v západní Africe, zejména v Angole a Kongu, přesněji v hudebním stylu Samba de roda, který doprovázel rituály náboženství Kandomble. Černí otroci tento styl přenesli z Afriky do brazilského státu Bahia. Na počátku 20. století, zvláště v Rio de Janeiru (místní styl se někdy nazývá samba carioca), splynul s jinými vlivy (mj. polkou) a vznikla originální moderní a městská hudební forma, která se stala základem brazilské kultury, ba symbolem Brazílie. Je také silným unifikačním kulturním prvkem ve velmi rozsáhlé a různorodé zemi (byť v minulosti byla někdy považována za kulturní projev spíše nižších vrstev). Moderní samba je převážně v dvoučtvrtečním taktu, který je narušován batucadovým bubnováním.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V první polovině 20. století se samba hrála převážně na strunné nástroje, které doprovázely zejména tamburíny. Po druhé světové válce, pod vlivem americké dechové hudby, přibyly trumpety, trombóny a jiné dechové nástroje. Tato verze samby dnes povětšinou zaznívá na populárních karnevalech. Samba má mnohé lokální odnože a také se stává předmětem hudebních fúzí. Smíšení s jazzem dalo vzejít v 50. letech 20. století stylu bossa nova. V 60. letech vznikl samba funk či popovější partido alto, v 80. letech přišla další mutace zvaná pagode, obohacená o country prvky (zvláště užití bendža). V 90. letech se staly populární samba-rap, samba-rock a samba-reggae.[1]

Provedení[editovat | editovat zdroj]

Průvod Samba ve Stockholmu, 2015

Brazilská samba je často spojována s pouliční slavností, brazilských karnevalem. Součástí je tzv. bateria, bubenická skupina, která doprovází celý karneval. Tanec a hudební doprovod jsou provázány, často zkoušení společně hudební vystoupení.[2] Tanečníkům samby se říká passistas.[2]

Tradiční nástroje[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Samba: o que é, origem, na Era Vargas, nomes. Brasil Escola [online]. [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (portugalsky) 
  2. a b Pravá brazilská samba a ta naše nemají nic společného, říká tanečnice Lálová - Metro.cz. iDNES.cz [online]. 2019-09-24 [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samba na anglické Wikipedii.