Salím bin Thuvajni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Salím bin Thuvajni
Místo narození Maskat
Úmrtí 7. prosince 1876
Hyderabad
Otec Thuvajni bin Saíd

Salím bin Thuvajni, celým jménem Salím bin Thuvajni al-Saíd (arabsky: سالم بن ثويني آل سعيد‎‎), byl sultánem Maskatu a Ománu v období od 11. února 1866 do října 1868. Salím byl nejstarším synem sultána Thuvajniho bin Saída, jehož nahradil na pozici panovníka. Britové Lewis Pelly a Henry Bartle Frere byli hluboce zasaženi smrtí předchozího sultána, protože doufali ve vojenskou akci proti Wahhábovcům a byli si vědomi odlišných názorů jeho syna Salíma. Plukovník Lewis Pelly nesouhlasil s uznáním Salíma sultánem, který mohl zastavit cizí intervence a uzavřít mír s Wahhábovci, a nepřímo jej obvinil z otcovraždy.

Salím poslal dva vyslance do Bombaje, která tehdy byla pod vládou Britské Indie, s žádostí o obnovu vztahů mezi vládami Británie a Maskatu a zopakoval své tvrzení týkající se smrti jeho otce. Tvrdil, že Thuvajni zemřel následkem nemoci po třech dnech utrpení. V květnu 1866 následně uznala indická vláda kralujícího prince sultánem. Pellyho snaha zasáhnout skončila neúspěchem, a tak se Salím stal oficiálním ománským sultánem.

Salímův švagr a vzdálený příbuzný Azan bin Kais byl v září 1868 zvolen imámem nespokojenými domorodci, kteří usilovali o návrat země zpět k principům klasického ibadíjovského státu. Azan vedl své následovníky v mnoha nájezdech na pevnosti Barka, Maskatu a Matry. Salím nemohl bez pomoci udržet centrum a byl tak nucen odplout do jedné z přístavních pevností. Ve svém uspíšeném odjezdu za sebou zanechal cennosti včetně dědictví dynastie al-Saíd, které byly všechny zničeny či rozkradeny nájezdníky. 11. října 1868 se Salím nalodil na svou loď The Prince of Wales (česky: Princ Walesu) a odplul do perského města Bandar Abbás, odkud v období mezi říjnem 1868 a březnem 1869 provedl několik neúspěšných pokusů o obnovení své nadvlády. Naposled se ucházel o trůn v roce 1875, ale to už Britové formálně uznali novým sultánem jeho strýce Turki bin Saída. Salím byl chycen a vyhnán na palubu H.M.S. Daphne, odkud putoval do pevnosti v Hajdarábádu (dnešní provincie Sindh, Pákistán). Zde zůstal až do své smrti na neštovice dne 7. prosince 1876.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salim bin Thuwaini, Sultan of Muscat and Oman na anglické Wikipedii.