Sainte-Mère-Église

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sainte-Mère-Église
Kostel s památníkem parašutisty
Sainte-Mère-Église – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1-41 m n. m.
Stát Francie Francie
region Normandie
departement Manche
arrondissement Cherbourg
kanton Carentan
Sainte-Mère-Église
Sainte-Mère-Église
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 17,68 km²
Počet obyvatel 1 629 (2008)
Hustota zalidnění 92 obyv./km²
Správa
Starosta Marc Lefèvre
PSČ 50480
INSEE 50523
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sainte-Mère-Église je obec v departementu Manche v regionu Normandie v severozápadní Francii.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Sousední obce: Amfreville, Neuville-au-Plain, Fresville, Ravenoville, Beuzeville-au-Plain, Turqueville, Écoquenéauville, Sébeville, Carquebut, Chef-du-Pont a Picauville.

Obcí protéká řeka Merderet.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založeno ve 12. století, dochované záznamy dokazují, že původní název byl "Sanctae Mariae Ecclesia", latinsky to znamená "Chrám Svaté Marie". Ve francouzštině ma dvojí význam a dá se také přeložit "Chrám matky boží." Město bylo značně poškozeno během stoleté války.

Město je nejvíce známé tím, že hrálo velkou roli při vylodění v Normandii ve druhé světové válce. Protože tato vesnice stála na hlavní silnici N13, která byla pro Němce nejdůležitější k protiútoku na spojence vyloděné na plážích Utah a Omaha. Časně ráno 6. června 1944 jednotky složené z 82. výsadkové divize a 101. výsadkové divize osvobodily město při Operaci Boston a mohly se chlubit tím, že to bylo jedno z prvních měst dobytých během invaze.

Den D[editovat | editovat zdroj]

Noční přistání, okolo 1:40 ve městě, zaznamenalo těžké ztráty v řadách parašutistů. Několik budov ve městě bylo v plamenech, které ozařovaly noční oblohu, a dělaly z parašutistů snadný terč. Několik z nich se upálilo v ohni. Hodně jich seskočilo do korun stromů a byli zastřeleni dříve než se stačili odříznout. Němečtí obránci byli v pohotovosti.

Známý je incident s parašutistou Johnem Steelem ze 505. PIR, kterému se padák zachytil za věžičku kostela, a mohl jen pozorovat boje pod ním. Unikl zajetí tím, že předstíral smrt do druhého dne, kdy bylo město osvobozeno. Nehoda byla ztvárněna ve filmu Nejdelší den (The Longest day).

Brzo ráno, okolo 5 hodin, jednotky vedené podplukovníkem Edwardem C. Krausem z 505. PIR převzali město s lehkým odporem. Zřejmě byly německé jednotky zmatené a unavené po zbytku noci. Ačkoliv, těžký německý protiútok začal později během dne a trval do dalšího dne, tak lehce vyzbrojené jednotky udržely město do doby než přijely tanky z pláže Utah odpoledne 7. června. Další připomenutí vojáci, kteří osvobodili město:

Krause a Vandervoort obdrželi Distinguished Service Cross za jejich akce při osvobození města.

Henry Langrehr byl také zapojen při osvobození Sainte-Mère-Église. Propadl do skleníku, což bylo také zobrazeno ve filmu Nejdelší den (The Longest day). 6. listopadu 2007 obdržel, spolu s dalšími pěti muži, Řád čestné legie od francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Turistický ruch v Sainte-Mère-Église je zaměřen hlavně na jeho roli při invazi v Den D. Je tu více malých muzeí, obchodů se suvenýry z druhé světové války a mnoho restaurací. Figurína parašutisty je zavěšena na věžičce kostela, na připomenutí nehody Johna Steela.

Za kostelem je pramen, který má prý podle poutníků léčebnou sílu. Pramen je zasvěcený Svaté Meen (Saint Méen).

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sainte-Mère-Église na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]