Sabine Bergmannová-Pohlová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Sabine Bergmann-Pohlová)
Skočit na: Navigace, Hledání
Sabine Bergmannová-Pohlová
Pracovna Pohlové v roce 1990
Pracovna Pohlové v roce 1990
Narození 20. dubna 1946 (70 let)
Eisenach, NěmeckoNěmecko Německo
Alma mater Humboldtova univerzita
Povolání politička
Politická strana Křesťanskodemokratická unie
Citát
Polopravda je horší než lež.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sabine Bergmannová-Pohlová (* 20. dubna 1946 Eisenach, Německo) je německá politička. Od 5. dubna 1990 do 2. října 1990 byla předsedkyní Volkskammer (Sněmovna lidu, dolní komora východoněmeckého parlamentu), dále byla ve funkci zastupující hlavy státu v období mezi rozpuštěním Staatsrat (Státní rady, nejvyššího vládního orgánu) 5. dubna 1990 a znovusjednocením Německa 3. října téhož roku.

Narodila se v německém městě Eisenach, kde studovala medicínu. Členkou CDU se stala roku 1981, a v březnu 1990, kdy proběhly historicky první demokratické volby ve Východním Německu, se stala členkou lidového shromáždění. 5. dubna se stala předsedkyní tohoto politického uskupení a také první ženou v podobné funkci v německy mluvících zemích.

Těsně před znovusjednocením se ve východním Berlíně setkala s bývalým americkým prezidentem Ronaldem Reaganem, od kterého se dočkala velikého uznání za své politické úspěchy.

Po sjednocení Německa se stala ministryní bez portfeje ve vládě kancléře Helmuta Kohla, mezi lety 19911998 byla spolkovou ministryní zdravotnictví.

Po porážce CDU ve volbách roku 1998 opustila vládu. Stále ovšem zůstala aktivní v německém spolkovém sněmu. Od roku 2002 se politicky neangažuje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sabine Bergmann-Pohl na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]