STS-120

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Kosmická mise

STS-120 je mise amerického raketoplánu Discovery. Hlavním úkolem mise je dopravení modulu Harmony (dříve Node 2) na Mezinárodní vesmírnou stanici. Tento modul umožní později rozšíření ISS o evropskou laboratoř Destiny a japonský experimentální modul Kibō. Při tomto letu bude také přemístěn solární panel P6 na svou finální pozici.

Posádka

V závorkách je uvedený celkový počet letů do vesmíru včetně této mise.

Nový člen posádky ISS (expedice 16)

Vracející se člen posádky ISS (expedice 15)

Cíle mise

Ilustrace ISS po ukončení mise STS-120 s označeným novým modulem Harmony

V průběhu mise STS-120 bude přesunut příhradový nosník ITS-P6 s blokem solárních panelů z provizorního umístění na nosníku ITS-Z1 na svou finální pozici na příhradový nosník ITS-P5.

Na počest 30. výročí udělení licence na natáčení legendární série filmů Hvězdné války režiséra George Lucase poletí do vesmíru na palubě raketoplánu Discovery světelný meč, který použil herec Mark Hamill jako Luke Skywalker v roce 1983 ve filmu Hvězdné války: Epizoda VI – Návrat Jediho. [1]

Na palubě raketoplánu bude také disk s 500 000 podpisy studentů, kteří se v roce 2007 zúčastnili programu Studentské podpisy ve vesmíru, který byl sponzorován NASA a firmou Lockheed Martin.[2][3]

Harmony (Node 2)

Související informace naleznete také v článku Harmony.
Harmony v montážní hale. (NASA)

STS-120 doručí na Mezinárodní vesmírnou stanici sestavu 10A .[4] Ta obsahuje americký modul Harmony (dříve známý jako Node 2) (se čtyřmi napájecími skříněmi a třemi skladovacími skříněmi), připojovací zařízení PDGF (Power data Grapple Fixture) pro mechanické, elektrické a datové připojení manipulátoru stanice a distribuční rozvodnou jednotku SPDU (Shuttle Power Distribution Unit). Harmony bude první hermetizovaný obyvatelný modul dopravený na stanici od června 2001, kdy byla instalována přechodová komora Quest Joint Airlock Module.

Po zprovoznění tohoto druhého přechodového modulu na ISS bude možné později připojit evropskou laboratoř Columbus a japonský experimentální modul Kibō. Oba tyto moduly použijí boční porty Harmony. Raketoplán bude při misi STS-120 připojen na PMA-2. Instalace Harmony proběhne ve dvou etapách. Nejdříve bude připojen na port modulu Unity. Po odletu raketoplánu bude pomocí staničního manipulátoru odpojen PMA-2 z laboratoře Destiny a bude přesunut na přední port Harmony. Nakonec přenese manipulátor Harmony z jeho původního umístění na finální pozici na předku Destiny.

Odkazy

Reference

  1. NASA shuttle to launch Luke's lightsaber [online]. collectspace.com [cit. 2007-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Student signatures heading into space [online]. The Times, Munster, IN [cit. 2007-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Ridge View Signatures in Space [online]. School City of Hobart. Dostupné online. (anglicky) 
  4. STS-120 to Deliver Harmony Node to ISS [online]. NASA [cit. 2007-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Logo Wikimedia Commons Galerie STS-120 ve Wikimedia Commons