Síh omul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSíh omul
popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád lososotvární (Salmoniformes)
Čeleď lososovití (Salmonidae)
Podčeleď síhové (Coregoninae)
Rod síh (Coregonus)
Binomické jméno
Coregonus autumnalis
(Pallas, 1776)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Síh omul[2] (Coregonus autumnalis (Pallas, 1776)) je hospodářsky významná lososovitá ryba z rodu Coregonus. Ruský název je arktičeskij omul (аркти́ческий омуль). Dorůstá délky až 64 cm, váží až 3 kg.

Omul je anadromní ryba, živí se v pobřežních částech Severního ledového oceánu a táhne do řek Ruska, Aljašky a Kanady, aby se rozmnožovala. V moři se živí velkými bentickými korýši, malými rybami a drobným zooplanktonem.

Tradičně byl za poddruh síha omula považován taxon Coregonus autumnalis migratorius, ten je podle genetické studie z roku 2004 blízce příbuzný síha severního (Coregonus lavaretus),[3] a je nově vyčleňován jako samostatný druh síh tažný (Coregonus migratorius).[4] Má 3 ekomorfologické skupiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Омуль na ruské Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-06]
  2. HANEL, Lubomír; NOVÁK, Jindřich. České názvy živočichů V. Ryby a rybovití obratlovci (Pisces), 5. Paprskoploutví (Actinopterygii), kostnatí (Neopterygii), stříbrnicotváří (Argentiniformes) – ďasové (Lophiiformes). Praha: Národní muzeum (zoologické oddělení), 2007. 91 str. S. 14. ISBN 978-80-7036-219-8.
  3. Sukhanova, L.V. et al. Grouping of Baikal Omul Coregonus autumnalis migratorius Georgi within the C. lavaretus complex confirmed by using a nuclear DNA marker [online]. 2004. S. 41—49. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Coregonus migratorius : fisheries [online]. Příprava vydání Rainer Froese, Daniel Pauly. FishBase, 2014. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]