Síh omul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSíh omul
alternativní popis obrázku chybí
Síh omul za známce SSSR
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád lososotvární (Salmoniformes)
Čeleď lososovití (Salmonidae)
Podčeleď síhové (Coregoninae)
Rod síh (Coregonus)
Binomické jméno
Coregonus migratorius
Georgi, 1775
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Síh omul (Coregonus migratorius; Georgi, 1775), někdy též síh tažný (rus. байкальский омуль) je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých, endemitní druh vyskytující se pouze v jezeře Bajkal. Jeho maso je velmi chutné, proto je nejčastěji komerčně lovenou rybou na Bajkalu. Roku 2004 byl v Rusku zařazen mezi ohrožené druhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Omul je drobná pelagická ryba se světle stříbrnými boky a tmavším hřbetem. Má menší tečky na hřbetní ploutvi a větší na hlavě, koncová ústa a velké množství žaberních tyčinek, typický znak ryb žijících v pelagické zóně. Dospělí jedinci obyčejně dosahují délky 36-38 cm a hmotnosti 0,6-0,8 kg, i když byly zaznamenány kusy dlouhé až 56 cm, vážící okolo 2,5 kg. Jedinci žijící v severní části Bajkalu jsou obecně menší než jedinci žijící na jihu.

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Omul se živí převážně zooplanktonem, menšími rybami a příležitostně některými jinými vodními rostlinami a živočichy. Potravu hledá hlavně v pelagické zóně Bajkalu do hloubky 345-450 m. Žije relativně dlouho, pohlavní dospělosti dosahuje mezi pátým a patnáctým rokem života. Omul se tře pouze v přítocích Bajkalu. Tam krátkodobě migruje, obyčejně v polovině října, vypustí 8 až 30 tisíc vajíček, načež se vrací do jezera.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Omul na trhu v Listvjance

Omul patří k hlavním zdrojům obživy pro lidi žijící v blízkosti Bajkalu. Jako vynikající ryba je však znám po celém Rusku a je i předmětem exportu. Uzený omul se běžně prodává všude okolo jezera, často jej na nádražích kupují lidé cestující po Transsibiřské magistrále. Prodává se též sušený či solený. Právě z omula se často připravuje oblíbené sibiřské jídlo stroganina, což jsou tenké plátky mražené syrové ryby, posypané solí a pepřem.

Vzhledem k jeho značné popularitě, omul je nejčastěji komerčně lovenou rybou na Bajkalu. Nejintenzivněji byl loven ve 40. letech, kdy dokonce za tímto účelem existoval gulag na ostrově Olchon. Bajkalské ryby byly důležitým zdrojem pro zásobování fronty. Tehdy jezero poskytovalo ročně 60-80 tisíc tun omula. Intenzivní rybolov ovšem natolik poškozoval populaci, že v letech 1969 - 1974 byl jejich lov zcela zakázán, poté povolen pouze v určitém množství. Dnes tvoří omul asi 2/3 všech vylovených ryb na Bajkalu a jeho lov je omezován vzhledem k potřebě udržení populace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Omul na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]