Síh omul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSíh omul
popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádlososotvární (Salmoniformes)
Čeleďlososovití (Salmonidae)
Podčeleďsíhové (Coregoninae)
Rodsíh (Coregonus)
Binomické jméno
Coregonus autumnalis
(Pallas, 1776)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Síh omul[2] (Coregonus autumnalis (Pallas, 1776)) je hospodářsky významná lososovitá ryba z rodu Coregonus. Ruský název je arktičeskij omul (аркти́ческий омуль). Dorůstá délky až 64 cm, váží až 3 kg.

Omul je anadromní ryba, živí se v pobřežních částech Severního ledového oceánu a táhne do řek Ruska, Aljašky a Kanady, aby se rozmnožovala. V moři se živí velkými bentickými korýši, malými rybami a drobným zooplanktonem.

Tradičně byl za poddruh síha omula považován taxon Coregonus autumnalis migratorius, ten je podle genetické studie z roku 2004 blízce příbuzný síha severního (Coregonus lavaretus),[3] a je nově vyčleňován jako samostatný druh síh tažný (Coregonus migratorius).[4] Má 3 ekomorfologické skupiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Омуль na ruské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. HANEL, Lubomír; NOVÁK, Jindřich. České názvy živočichů V. Ryby a rybovití obratlovci (Pisces), 5. Paprskoploutví (Actinopterygii), kostnatí (Neopterygii), stříbrnicotváří (Argentiniformes) – ďasové (Lophiiformes). Praha: Národní muzeum (zoologické oddělení), 2007. 91 str. S. 14. ISBN 978-80-7036-219-8.
  3. Sukhanova, L.V. et al. Grouping of Baikal Omul Coregonus autumnalis migratorius Georgi within the C. lavaretus complex confirmed by using a nuclear DNA marker [online]. 2004. S. 41—49. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Coregonus migratorius : fisheries [online]. Příprava vydání Rainer Froese, Daniel Pauly. FishBase, 2014. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]