Sídlo (právo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Sídlo v právu označuje adresu, na které právnická osoba skutečně sídlí a které je obvykle zapsána v nějakém veřejném rejstříku, např. obchodním. Žádná právnická osoba nemůže existovat bez svého sídla. Sídlo může být jen jedno. Stanovuje se při zřízení právnické osoby, pokud se později změní, je potřeba tuto změnu promítnout nejen do veřejného rejstříku, ale i do dalších právních dokumentů.

U fyzické osoby se na místo sídla mluví o místu podnikání. Je jím místo zapsané v obchodním nebo jiném rejstříku, ke kterému má podnikatel právní důvod užívání. Jedná se o skutečné místo podnikání.

Sídlo v českém právu[editovat | editovat zdroj]

Sídlo nesmí být v bytě, pokud to odporuje povaze právnické osoby nebo rozsahu její činnosti. Pokud se osoba zapisuje do veřejného rejstříku, stačí, když její zakladatelský dokument uvede název obce, ve které se její sídlo nachází. Každý se může dovolat skutečného sídla právnické osoby.[1]

V případě organizační složky podniku se sídlem rozumí adresa jejího umístění.[2]

Virtuální kancelář[editovat | editovat zdroj]

Sídlo obchodní společnosti může mít podobu virtuální kanceláře. Ta se využívá především jako fakturační a korespondenční adresa. Společně s ní získá i možnost příslušné administrativní činnosti a vyhne se tak pronájmu či koupi drahých kancelářských prostor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. § 19c zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník
  2. § 2 odst. 3 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník