Ryszard Kukliński

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ryszard Kukliński
Płk Ryszard Kukliński.jpg
Narození13. června 1930
Varšava
Úmrtí11. února 2004 (ve věku 73 let)
Tampa
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Místo pohřbeníVojenský hřbitov na Powązkach ve Varšavě
Alma materAkademie generálního štábu
Povolánívoják a špión
ZaměstnavatelÚstřední zpravodajská služba
OceněníMedaile 10 let lidového Polska
medaile Vítězství a svobody 1945
bronzová medaile Ozbrojené síly ve službě vlasti
stříbrná medaile Ozbrojené síly ve službě vlasti
Stříbrný záslužný kříž
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Legitimace plukovníka Kuklińského
Varšava, pamětní deska, ul. Kanonia 22

Ryszard Jerzy Kukliński [ryšard ježy kukliňski] (13. června 1930, Varšava11. února 2004, Tampa, Florida) byl plukovník Polské lidové armády a jeden z nejvýznamnějších špiónů celé studené války. Často bývá označován za největšího škůdce komunismu.

Život vojáka[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v dělnické rodině s katolickými a socialistickými tradicemi. Jeho otec, během 2. světové války voják Zemské armády, byl zatčen a zahynul v koncentračním táboře v Sachsenhausenu. Po válce začal Ryszard Kukliński kariéru v Polské lidové armádě. Pracoval jako štábní důstojník a mimo jiné se podílel na přípravě plánu invaze Varšavské smlouvy do Československa.

Vyzvědač[editovat | editovat zdroj]

Pozice Kuklińského v generálním štábu Polské lidové armády a jeho role styčného důstojníka mezi polskou lidovou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy mu umožňovala přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971 zahájil spolupráci s CIA, které dodal údajně okolo 35 000 stran přísně tajných materiálů, od technických specifikací nejnovějších ruských zbraní (T-72, Strela) po operační plány Varšavské smlouvy.

V USA[editovat | editovat zdroj]

O deset let později, těsně před vyhlášením tzv. válečného stavu generálem Jaruzelským, když už bezprostředně hrozilo jeho prozrazení, prchl za pomoci CIA i s celou svou rodinou ze země. Pod změněnou identitou pak žil v USA. V nepřítomnosti byl polským vojenským soudem odsouzen k smrti, rozsudek byl ovšem po pádu komunismu v Polsku zrušen (Kukliński je opět navštívil v roce 1998). Oba jeho synové však v 90. letech zahynuli za nevyjasněných okolností.

Dnes[editovat | editovat zdroj]

Polská společnost je při pohledu na něj rozdělena, část jej považuje za národního hrdinu, protože svou činností možná zabránil invazi SSSR do Polska v roce 1980, část ho označuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu, kterou skládal jako důstojník dobrovolně. Kuklińského ostatky byly převezeny do Polska, kde byl pohřben na významném hřbitově ve varšavské čtvrti Powązki. Jeho hrob často bývá terčem útoků.

Film[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NUROWSKA, Maria. Mój przyjaciel zdrajca. 1. vyd. Warszawa: WAB, 2014. 260 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]