Ryszard Kukliński

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ryszard Kukliński
Legitimace plukovníka Kuklińského

Ryszard Jerzy Kukliński [ryšard ježy kukliňski] (13. června 1930, Varšava11. února 2004, Tampa, Florida) byl plukovník Polské lidové armády a jeden z nejvýznamnějších špiónů celé studené války. Často bývá označován za největšího škůdce komunismu.

Život vojáka[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v dělnické rodině s katolickými a socialistickými tradicemi. Jeho otec, během 2. světové války voják Zemské armády, byl zatčen a zahynul v koncentračním táboře v Sachsenhausenu. Po válce začal Ryszard Kukliński kariéru v Polské lidové armádě. Pracoval jako štábní důstojník a mimo jiné se podílel na přípravě plánu invaze Varšavské smlouvy do Československa.

Vyzvědač[editovat | editovat zdroj]

Pozice Kuklińského v generálním štábu Polské lidové armády a jeho role styčného důstojníka mezi polskou lidovou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy mu umožňovala přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971 zahájil spolupráci s CIA, které dodal údajně okolo 35 000 stran přísně tajných materiálů, od technických specifikací nejnovějších ruských zbraní (T-72, Strela) po operační plány Varšavské smlouvy.

V USA[editovat | editovat zdroj]

O deset let později, těsně před vyhlášením tzv. válečného stavu Jaruzelským, když už bezprostředně hrozilo jeho prozrazení, prchl za pomoci CIA i s celou svou rodinou ze země. Pod změněnou identitou pak žil v USA. V nepřítomnosti byl polským vojenským soudem odsouzen k smrti, rozsudek byl ovšem po pádu komunismu v Polsku zrušen (Kukliński je opět navštívil v roce 1998).

Dnes[editovat | editovat zdroj]

Polská společnost je při pohledu na něj rozdělena, část jej považuje za národního hrdinu, protože svou činností možná zabránil invazi SSSR do Polska v roce 1980, část ho označuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu, kterou skládal jako důstojník dobrovolně. Kuklińského ostatky byly převezeny do Polska, kde byl pohřben na významném hřbitově ve varšavské čtvrti Powązki. Jeho hrob často bývá terčem útoků.

Film[editovat | editovat zdroj]

  • Jack Strong, Polsko 2014, Režie: Wladyslaw Pasikowski, Hrají: Marcin Dorociński (Ryszard Kukliński/Jack Strong), Maja Ostaszewska, Miroslaw Baka, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, Pawel Malaszynski, Ireneusz Czop, Patrick Wilson, Dagmara Dominczyk

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ryszard Kukliński ve Wikimedia Commons