Rumunská Wikipedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ikona Wikipedie Rumunská Wikipedie
Logo
Hlavní strana Rumunské Wikipedie
Hlavní strana Rumunské Wikipedie
URL ro.wikipedia.org
Komerční Ne
Charakter stránky internetová encyklopedie
Registrace nepovinná
V jazyce rumunština
Licence obsahu CC-BY-SA 3.0 Unported
Vlastník Nadace Wikimedia
Spuštěno 10. července 2003
Aktuální stav online

Rumunská Wikipedie je jazyková verze Wikipedie v rumunštině. Založena byla v červenci 2003. V červenci 2017 obsahovala přes 377 000 článků a pracovalo pro ni 19 správců. Registrováno bylo přes 406 000 uživatelů, z nichž bylo okolo 860 aktivních. V počtu článků byla 27. největší Wikipedie.

Rumunská Wikipedie vznikla v červenci 2003, hlavním iniciátorem a překladatelem rozhraní byl Bogdan Stăncescu, vystupující pod přezdívkou Gutza. Rumunská verze spolupracuje s Rumunskou akademií a několika rumunskými univerzitami a má mírně odlišné logo (znak cyrilice Й v glóbusu byl nahrazen rumunským písmenem Ă).

Články v rumunské verzi mohou vzhledem ke složitému vývoji rumunského pravopisu ve 20. století obsahovat drobné pravopisné odchylky od normy, zvláště v použití písmen â a î, která mají stejnou hláskovou platnost, ale užívají se v různých kontextech. Rumunská Wikipedie je k těmto odchylkám tolerantní a připouští obě možnosti.

S rumunskou Wikipedií souvisí také dvě další jazykové mutace, jednak arumunská Wikipedie (vznikla v dubnu 2004 a k červenci 2014 měla 492 článků; arumunština je někdy pokládána za pouhý dialekt rumunštiny) a krom toho Wikipedie v moldavštině, která byla v roce 2006 po dlouhých sporech zrušena.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]