Rumunská Wikipedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ikona Wikipedie Rumunská Wikipedie
Logo
Hlavní strana Rumunské Wikipedie
Hlavní strana Rumunské Wikipedie
URL ro.wikipedia.org
Komerční Ne
Charakter stránky internetová encyklopedie
Registrace nepovinná
V jazyce rumunština
Licence obsahu CC-BY-SA 3.0 Unported
Vlastník Nadace Wikimedia
Spuštěno 10. července 2003
Aktuální stav online

Rumunská Wikipedie je jazyková verze Wikipedie v rumunštině. Založena byla v červenci 2003. V červenci 2017 obsahovala přes 377 000 článků a pracovalo pro ni 19 správců. Registrováno bylo přes 406 000 uživatelů, z nichž bylo okolo 860 aktivních. V počtu článků byla 27. největší Wikipedie.

Rumunská Wikipedie vznikla v červenci 2003, hlavním iniciátorem a překladatelem rozhraní byl Bogdan Stăncescu, vystupující pod přezdívkou Gutza. Rumunská verze spolupracuje s Rumunskou akademií a několika rumunskými univerzitami a má mírně odlišné logo (znak cyrilice Й v glóbusu byl nahrazen rumunským písmenem Ă).

Články v rumunské verzi mohou vzhledem ke složitému vývoji rumunského pravopisu ve 20. století obsahovat drobné pravopisné odchylky od normy, zvláště v použití písmen â a î, která mají stejnou hláskovou platnost, ale užívají se v různých kontextech. Rumunská Wikipedie je k těmto odchylkám tolerantní a připouští obě možnosti.

S rumunskou Wikipedií souvisí také dvě další jazykové mutace, jednak arumunská Wikipedie (vznikla v dubnu 2004 a k červenci 2014 měla 492 článků; arumunština je někdy pokládána za pouhý dialekt rumunštiny) a krom toho Wikipedie v moldavštině, která byla v roce 2006 po dlouhých sporech zrušena.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]