Japonská Wikipedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ikona Wikipedie Japonská Wikipedie
Logo
Hlavní strana Japonské Wikipedie
Hlavní strana Japonské Wikipedie
URL ja.wikipedia.org
Komerční ne
Charakter stránky internetová encyklopedie
Registrace nepovinná
V jazyce japonština
Licence obsahu CC-BY-SA 3.0 Unported
Vlastník Nadace Wikimedia
Spuštěno září 2002
Aktuální stav online

Japonská Wikipedie je jazyková verze Wikipedie v japonštině. Byla založena v září 2002. V lednu 2018 obsahovala přes 1 089 000 článků a pracovalo pro ni 46 správců. Registrováno bylo přes 1 283 000 uživatelů, z nichž bylo přes 12 800 aktivních. V počtu článků byla 13. největší Wikipedie. Je také třetí největší Wikipedie v jazyce, který nepoužívá latinku (po ruské a vietnamské).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První pokusy o založení japonské Wikipedie byly od března 2001, stránky tehdy byly na adrese http://nihongo.wikipedia.com. První články byly psány v latince v přepisu rómadži. Verze v běžné japonštině vznikla k 1. září 2001, téhož měsíce bylo přeloženo uživatelské rozhraní. Až do 31. ledna 2003 byl počet článků i uživatelů jen kolem deseti, tehdy se ale projekt rychle rozrostl, protože se o něj začala zajímat japonská média. Dne 19. ledna 2016 dosáhla 1 milionu článků.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Japonská Wikipedie respektuje japonské i americké právo. Snaží se vyhýbat se přímým citacím úryvků textu, dále překladům z jiných Wikipedií (tento fakt musí být výslovně zmíněn ve shrnutí editace). Wikipedie se také snaží neuvádět jména soukromých osob (s výjimkou politiků a osob veřejně činných), snaží se také vyhýbat zprávám o aktuálních událostech. Japonská Wikipedie je silně japanocentrická. Nejoblíbenějším tématem je populární kultura, podle odhadů Jimba Walese se popkultuře věnuje zhruba 80 % článků japonské Wikipedie [1].

V roce 2012 provedli 96,3 % editací japonské Wikipedie uživatelé z Japonska, 0,6 % z Tchaj-wanu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.nytimes.com/2009/08/31/business/media/31link.html?_r=1
  2. Wikimedia Traffic Analysis Report - Page Edits Per Wikipedia Language, citováno 4. ledna 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]