Rotorua

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na město

Rotorua je město na severu Nového Zélandu poblíž stejnojmenného jezera. Toto jméno pochází z maorského jazyka a znamená Druhé jezero. První evropští osadníci sem přišli v roce 1831. Dnes má toto město 65 000 obyvatel.

Turistický ruch[editovat | editovat zdroj]

Oblast Rotoruy je známa díky své geotermální aktivitě, která je největší v parku Kuirau na západě města. Nachází se zde mnoho gejzírů, jezírek bublajícího horkého bahna, termálních pramenů a jezer. Rotorua je také ráj milovníků vodních sportů. Provozuje se zde hlavně rybaření, plavání a vodní lyžování. V roce 2007 zde bylo zorganizováno mistrovství světa ve vodním lyžování. Místní hory jsou ideální pro horskou cyklistiku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prameny v této oblasti byly objeveny již dříve domorodými Maory, ale proslavily se až v roce 1878. Nalezl je zde kněz, který zjitil, že když se koupal v těchto vodách, vyléčily mu artritidu. Dnes jsou známé jako "Knězovy prameny".

Léčivé účinky[editovat | editovat zdroj]

Voda v těchto pramenech je kyselá a teče z vulkanické skály hluboko pod povrchem země. Má teplotu 33°C až 43°C. Což je velmi odlišné od ostatních pramenů této lokality, které jsou zásadité a tečou z blízkého povrchu. Místní prameny dokážou léčit artritidu, revmatismus, neuralgii a přispívají k obecnému zdraví. Je zde velké množství lázní a jezer s odlišnou teplotou vody.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]