Roslin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o skotské vesnici. Další významy jsou uvedeny na stránce Roslin (rozcestník).
Roslin
Středověký roslinský hrad s mostem
Středověký roslinský hrad s mostem
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Roslin
Roslin
Správa
Oficiální web roslinvillage.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Roslinská kaple od jihu)
Památník místním obětem první světové války

Roslin, nebo také někdy Rosslyn je skotská vesnice, která se nachází v oblasti Midlothian, asi 15 kilometrů jižně od Edinburghu.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Uvádí se, že jméno Roslin, pochází z keltských slov Ross, tj. útes a Lynn – vodopád.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy byla osada založena někdy kolem roku 203 Asteriem z jednoho kmene keltských Piktů. Přestože vesnice není velká, má bohatou historii, hlavně díky zdejšímu hradu a Roslinské kapli, a také díky majitelům sídla, kteří se účastnili jedné z bitev proti Anglii v První válce o nezávislost Skotska (1303). Obec situovaná na návrší ve strategické blízkosti Edinurghu čelila opakovaným vpádům vosjk. Při poslední válce roku 1544 Angličané hrad zruinovali.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Obec žije ze zemědělství a z turistického ruchu. V přiléhlé obci Bush sídlí biologický a biochemický Roslin Institute, kde se roku 1996 narodila ovce Dolly – první klonovaný savec v dějinách lidstva.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Hrad s mostem - založeny v raném středověku, hrad byl dvakrát dobyt. Ruiny s pilíři vstupní brány byly na předmostí po roce 1544 ponechány a roku 1622 bylo na volné ploše přistavěno obytné křídlo, obývané potomky rodu Rosslynů dosud.
  • Kaple známá jako Rosslyn Chapel se dodnes píše historickou transkripcí. Byla založena roku 1446 jako římsko-katolická kolegiátní kaple sv. Matouše na návrší nad hradním sídlem rodiny Roslinů. Měla šest řádných sídelních kanovníků a dva choralisty (chórové zpěváky - chlapce) a farní působnost. Založil ji William Sinclair, první earl z Caithness, ze skotsko-normanské rodiny Sinclairů. Byla v pořadí třetí svatyní založenou Sinclairovou rodinou. První je dosud součástí hradu, druhá je na hřbitově.

Po skotské reformaci církve roku 1560 katolické bohoslužby skončily, přestože rodina Sinclairů zůstala katolická až do začátku 18. století. Kaple byla zrekonstruována a znovu vysvěcena roku 1861 pro bohoslužby skotského episkopálního ritu. Od roku 1987 je kaple otevřena veřejnosti. V průvodcovském textu uvádí svou historii do souvislosti s řádem templářů, hledáním Svatého grálu a se svobodnými zednáři, což je fikce, odvozená z Brownova románu Da Vinciho kód, který zde byl zfilmován. Kaple má dodnes soukromé majitele, jsou jimi Peter St Clair-Erskine, sedmý Earl z Rosslynu s manželkou a čtyřmi dětmi. K doprovodu průvodce při prohlídce kostela vždy patří černobílý kocour.

Kaple vyniká pozdně gotickou architekturou a zejména bohatstvím sochařské a kamenické výzdoby ve stylu pozdní gotiky. Západní předsíň byla přistavěna ve stylu viktoiánské gotiky v 19.stoltí. Z téže doby je pomník před vchodem.

  • Hřbitov - v čele stojí pamětní kříž obětem první světové války z let 1914-1919.

Film[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Filmová místa.cz:Roslinská kaple

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]