Střední Lothian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Midlothian (en)
Meadhan Lodainn (gd)
Midlowden (sc)
Midlothian (en) – znak
znak
Geografie
Statussprávní oblast
Souřadnice
Rozloha354 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel90 090 (2017)
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "255") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.255 obyv./km²
Správa regionu
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Nadřazený celekSpojené království, Skotsko
Kód ONSS12000019
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2GB-MLN
NUTSUKM23
Oficiální webwww.midlothian.gov.uk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední Lothian (Meadhan Lodainn ve Skotské gaelštině) je jedna ze třiceti dvou správních oblastí Skotska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po skončení římské okupace Británie bylo Lothian osídleno brytonsky mluvícími starověkými Brity a tvořilo součást Gododdinu, který spadal do oblasti Hen Ogledd nebo Starého Severu. V sedmém století padl Gododdin do rukou Anglů, a Lothian se stalo součástí království Bernicie. Bernicie se spojila do Království Northumbrie, které se stalo součástí raného Anglického království. Lothian přešlo pod kontrolu skotské monarchie v desátém století.

V průběhu středověku bylo Lothian místem několika historických konfliktů mezi královstvími Skotska a Anglie. Bitva u Roslinu se odehrála v roce 1303 v Roslinu jako součást První války za skotskou nezávislost. Skotská armáda vedená Simonem Fraserem a Johnem Comynem porazila armádu vedenou anglickým velitelem Johnem Segravem.

Spolu s dalšími částmi Lothians bylo hrabství zapojeno do hrubého svádění, kdy byl v roce 1544 hrad Roslin, sídlo hraběte z Caithness, zničen silami Jindřicha VIII. Tudora.

V 17. století hrabství hrálo roli ve válce tří království, kde generál George Monck měl svou základnu na hradě Dalkeith jako velitel Commonwealthu ve Skotsku.[1] Po obnovení monarchie vyvrcholilo povstání v regionu bitvou u Rullion Green v roce 1666, rozhodujícím vítězstvím vládních sil proti povstalcům z Covenanter.

V roce 1650 dorazila armáda Olivera Cromwella do Dalkeith. Jeho důstojník, generál George Monck, byl velitelem ve Skotsku, a vláda země měla své sídlo na hradě Dalkeith.[2]

Kampaň v Midlothianu v letech 1878–1880 britského liberálního politika Williama Ewarta Gladstona vstoupila do historie jako raný příklad moderní politické kampaně, což vedlo k tomu, že Gladstone získal volební obvod Midlothian od dlouholetého konzervativního poslance Williama Montagu Douglase Scotta a stal se premiérem Spojeného království.

Dne 1. června 1978 se Midlothian stal sesterským městem Midlothianu v Illinois.

Důležitá města a vesnice[editovat | editovat zdroj]

Partnerské správní oblasti[editovat | editovat zdroj]

Maďarsko Župa Komárom-Esztergom

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wayback Machine. web.archive.org [online]. [cit. 2024-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-24. 
  2. Wayback Machine. web.archive.org [online]. [cit. 2024-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-24. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]