Přeskočit na obsah

Scottish Borders

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Scottish Borders (en)
Crìochan na h-Alba (gd)
The Mairches (sc)
Geografie
Statussprávní oblast
Souřadnice
Rozloha4 732 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel115 020 (2017)
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "24") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.24 obyv./km²
Správa regionu
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Nadřazený celekSpojené království, Skotsko
Kód ONSS12000026
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2GB-SCB
NUTSUKM24
Oficiální webwww.scotborders.gov.uk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Uvítací nápis na hranicích oblasti

Scottish Borders (Crìochan na h-Alba ve Skotské gaelštině) je jedna ze třiceti dvou správních oblastí Skotska, ležící jihovýchodě země. Sousedí s dalšími správními jednotkami, které jsou Dumfries a Galloway na západě, Jižní Lanarkshire a Západní Lothian na severozápadě, Edinburgh, Východní Lothian, Střední Lothian na severu a na jihu s Anglií, konkrétně s kraji Northumberland a Cumbria.

Oblast byla vytvořena v roce 1975 spojením dřívějších hrabství Berwickshire, Peeblesshire, Roxburghshire a Selkirkshire a části Midlothian. Oblast se původně jmenovala jen Borders, slovo Scottish bylo přidáno v roce 1996 na základě usnesení místní rady.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Reliéf oblasti je převážně kopcovitý, od západu k východu jím protéká řeka Tweed. Východní část je rovinatá a je známá pod názvem „The Merse”. Řeka Tweed a její přítoky odvodňují celou oblast do Severního moře, která do něj ústí v Berwick-upon-Tweed. posledních asi 30 km toku řeky tvoří hranici s Anglií.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně měl termín „Borders“ mnohem širší význam a označoval celou oblast sousedící s anglickou hranicí, včetně Dumfriesshire a Kirkcudbrightshire. Zahrnuta mohla ale také být anglická hrabství Northumberland, Cumberland a Westmorland.

Roxburghshire a Berwickshire nesly v minulosti největší nápor konfliktů mezi Anglií a Skotskem. Proto zde můžeme najít ruiny mnoha hradů, opatství a dokonce i měst.

Obyvatelé Scottish Borders jsou na své kulturní dědictví velmi hrdí a sami sebe označují jako „Borderers“.

Důležitá města a vesnice[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]