Scottish Borders

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Scottish Borders
Scottish Borders
Crìochan na h-Alba
Poloha na mapě Skotska
ScotlandBorders.png
Geografie
Rozloha 4 732 km²
 - Pořadí rozloha 6.
 - % Vodní plochy ?
Administrativní centrum Newtown St. Boswells
ISO 3166-2 GB-SCB
ONS kód 00QE
Demografie
Počet obyvatel 109 730
 - Pořadí obyvatelstvo 18.
 - Hustota zalidnění 23 / km²
Politika
Scottish Borders Council
http://www.scotborders.gov.uk/
Poslanci Britského parlamentu Michael Moore, David Mundell
Poslanci ve Skotském parlamentu Euan Robson, Jeremy Purvis
Skotsko
Uvítací nápis na hranicích oblasti

Scottish Borders (Crìochan na h-Alba ve Skotské gaelštině) je jedna ze třiceti dvou správních oblastí Skotska, ležící jihovýchodě země. Sousedí s dalšími správními jednotkami, které jsou Dumfries a Galloway na západě, Jižní Lanarkshire a Západní Lothian na severozápadě, Edinburgh, Východní Lothian, Střední Lothian na severu a na jihu s Anglií, konkrétně s kraji Northumberland a Cumbria.

Oblast byla vytvořena v roce 1975 spojením dřívějších hrabství Berwickshire, Peeblesshire, Roxburghshire a Selkirkshire a části Midlothian. Oblast se původně jmenovala jen Borders, slovo Scottish bylo přidáno v roce 1996 na základě usnesení místní rady.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Reliéf oblasti je převážně kopcovitý, od západu k východu jím protéká řeka Tweed. Východní část je rovinatá a je známá pod názvem „The Merse”. Řeka Tweed a její přítoky odvodňují celou oblast do Severního moře, která do něj ústí v Berwick-upon-Tweed. posledních asi 30 km toku řeky tvoří hranici s Anglií.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně měl termín „Borders“ mnohem širší význam a označoval celou oblast sousedící s anglickou hranicí, včetně Dumfriesshire a Kirkcudbrightshire. Zahrnuta mohla ale také být anglická hrabství Northumberland, Cumberland a Westmorland.

Roxburghshire a Berwickshire nesly v minulosti největší nápor konfliktů mezi Anglií a Skotskem. Proto zde můžeme najít ruiny mnoha hradů, opatství a dokonce i měst.

Obyvatelé Scottish Borders jsou na své kulturní dědictví velmi hrdí a sami sebe označují jako „Borderers“.


Důležitá města a vesnice[editovat | editovat zdroj]