Ronny Reich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ronny Reich
Rony Reich 001.JPG
Narození 31. března 1947 (72 let)
Rechovot
Alma mater Hebrejská univerzita v Jeruzalémě
Zaměstnavatelé Izraelský památkový úřad (od 1978)
Haifská univerzita (od 1995)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronny Reich (hebrejsky רוני רייך, Roni Rajch) (* 31. března 1947) je izraelský archeolog a vědec, odborník na starověký Jeruzalém.

Ronny Reich

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1947 ve městě Rechovot a vyrůstal v Cholonu. Jeho otec David padl ve válce za nezávislost. Vystudoval archeologii a geografii na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Diplomovou práci napsal pod vedením Jigaela Jadina na téma Asyrská architektura v Palestině .

Zúčastnil se vykopávek Židovské čtvrtě pod vedením Nachmana Avigada, což ho vedlo k přesunu profesního zaměření na ranou římskou dobu. Doktorát obhájil prací Mikve v zemi izraelské v době Druhého chrámu a době Mišny a Talmudu, založené na objevech těchto vykopávek.

Mezi lety 1978 a 1995 Reich pracoval na Izraelském oddělení památek a muzeí (dnes Izraelský památkový úřad) jako ředitel jeho vědeckých archivů.

V letech 19952010 spolu s Elim Šukronem řídil vykopávky v Davidově Městě, především u pramene Gichon. Spolu objevili Šiloašskou nádrž doby Druhého chrámu a drenážní tunel, vedoucí k Chrámové hoře.

Překládání[editovat | editovat zdroj]

Reichův koníček je překládání různých žánrů do hebrejštiny (např. Vitruviova spisu De architectura (1997), básní Christiana Morgensterna).

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ronny Reich na anglické Wikipedii a רוני רייך‎‎ na hebrejské Wikipedii.

Z publikací[editovat | editovat zdroj]

  • REICH, Ronny. Excavating the City of David, Where Jerusalem's History Began. Jeruzalém : Israel Exploration Society, 2011. ISBN 978-965-221-082-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]