Robert Greenblatt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Greenblatt
Narození 16. srpna 1960
Rockford, Illinois, Spojené státy americké
Alma mater University of Illinois
Povolání výkonný producent, programový vedoucí
Zaměstnavatel NBCUniversal
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Robert Greenblatt (* 16. srpna 1960) je americký televizní manažer, který působil sedm let jako šéf oddělení zábavy kabelové televize Showtime a v současné době zastává tuto funkci u televizní společnosti NBC.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Byl vychován v Rockfordu ve státě Illinois a navštěvoval Boylanskou katolickou střední školu. Získal bakalářský titul v divadelním management na Universitě v Illinois a titul magistr umění z univerzity Wisconsin's Madison School of Business. Také získal magisterský titul ze školy USC pro kino a televizi v programu Peter Stark Producing Program.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Svou kariéru začal v televizní společnosti Fox Broadcasting Company, kde měl na starosti pořady v hlavním vysílacím čase a za jeho přispění vznikly seriály jako Beverly Hills 90210 a Melrose Place, Akta X a Správná pětka.

Ještě před svým nástupem ke společnosti Showtime získal Greenblatt řadu cen jako výkonný producent. Největším úspěchem byl seriál Odpočívej v pokoji, za který získal v roce 2002 Golden Globe Award v kategorii Nejlepší televizní dramatický seriál. Vedle toho získal řadu nominací na Emmy Award v roce 2003 získal Producers Guild Award, dále několik cen GLAAD a George Foster Peabody Award. Dále produkoval na dvě Emmy nominovaný miniseriál Elvis pro CBS a American Family pro PBS.

V letech 20032010 byl šéfem oddělení zábavy na stanici Showtime. Pod jeho vedením vznikaly původní seriály jako Weeds, Dexter, Tudorovci, Nurse Jackie a Tara a její svět a úspěšně pokračoval seriál Queer as Folk.

Jako muzikálový producent se podílel na jevištní adaptaci muzikálu 9 to 5, která měla premiéru na Broadwayi v dubnu 2009 a derniéru v září 2009 a národní turné začalo v září 2010. Muzikál byl nominován na čtyři ceny Tony.

V současné době je předsedou NBC Entertainment. V lednu 2011 nahradil Jeffa Gaspina poté, co společnost Comcast převzala kontrolu nad nově přejmenovaným NBCUniversal.

Sebou k NBC si vzal i svůj nový seriál Smash, který měla původně vysílat televizní stanice Showtime. V souvislosti se změnou televizní společnosti bylo nutné přesunout 20 minut natočeného materiálu z prvního dílu a vložit ho do druhé a třetí epizody. První sezóna seriálu měla premiéru 6. února 2012.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Je homosexuál a první a v současné době[kdy?] jediný otevřeně homosexuální šéf televizního vysílání. Jeho partnerem byl v letech 2010 a 2011 rovněž otevřeně homosexuální herec a producent Robert Gant.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Greenblatt na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]