Robeč (Česká Lípa)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robeč
Starší část Robče obsazena dílnami řemeslníků
Starší část Robče obsazena dílnami řemeslníků
Lokalita
Charakter osada
Obec Česká Lípa
Zeměpisné souřadnice
Robeč
Robeč
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robeč (něm. Robitz)[1] byla samostatnou vesničkou jižně nedaleko České Lípy v Libereckém kraji, a dnes je její součástí. Na jejím konci začíná národní přírodní památka Peklo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o zdejším osídlení pochází z roku 1391, kdy se místo nazývalo Rowecz. V roce 1547 zde byl registrován statek, patřící k novozámeckému panství. Obyvatelé byli zaměstnáni v zemědělství, našly se zde stopy po skelné huti i malé textilní výrobě.

V Robči se staví nově

Do roku 1849 byla osada součástí obce Sosnová, pak patřila ke Kvítkovu.

Mlýn, který zde také stál, byl v roce 1906 přestavěn na textilní továrničku firmy Bart, později se zde vyráběly nože a nůžky firmy Sandrik, po 2. světové válce zde byl pobočný závod Mikulášovického kovoprůmyslu. V něm se dál vyráběly a do zahraničí exportovaly nože a nůžky.

K 1. lednu 1966 byla část obce přičleněna do České Lípy. Na sklonku roku 1970 bylo při celostátním sčítání lidu v osadě napočítáno 13 trvale bydlících obyvatel v pěti domech.[2]

Dne 1. ledna 2007 byla Robeč začleněna do části obce Dubice, a protože ty náleží k městu Česká Lípa od roku 1960, je i Robeč jeho součástí. Někdejší osada leží na katastru Dubice u České Lípy 621 528.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Osada stojí při Robečském potoku, který přitéká z jihu od Novozámeckého rybníka a před obcí se ocitá mezi pískovcovými skalami v údolí, zvaném Peklo. Tato část je národní přírodní památkou[3] od roku 1967. Od Dubice podél potoka a rybníků tudy vede směrem k Zahrádkám červená turistická cesta (Evropská dálková trasa E10) [4], která je zčásti naučnou stezkou v Pekle. Blízko Dubice - Robče je soutok Robečského potoka s Ploučnicí a také konečná zastávka jedné z autobusových linek MHD, vedené až k vlakovému nádraží v České Lípě, staví zde i autobusy jedoucí směrem na Kozly. Od zastávky vedou žlutě značené trasy směrem jak na Kravaře, tak přes někdejší střed Robče na Kvítkov.

Od zastávky autobusů na Kozly vede žlutá trasa

Rybníky[editovat | editovat zdroj]

Robečský potok napájí několik zdejších rybníků. Na pokraji Robče je to Dolní Roubice, součást rybářského revíru. Další vodní nádrže zasahují do Dubice, některé z nich jsou pozůstatky po těžbě písku a byly využívány pro rekreaci.

Rybník Dolní Roubice

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOA Litoměřice – Lexikon obcí severních a severozápadních Čech. www.soalitomerice.cz [online]. [cit. 2012-03-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-23. 
  2. VOJTÍŠKOVÁ, Marie; PANÁČEK, Jaroslav. Česká Lípa. Liberec: Severočeské nakladatelství, 1976. 40-009-75. S. 176. 
  3. RŮŽIČKA, Jiří. Českolipsko do kapsy. [s.l.]: KMa, s.r.o, 2007. ISBN 978-80-7309-488-1. Kapitola Peklo, s. 122. 
  4. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]