Rjukan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průmyslové dědictví Rjukanu a Notoddenu
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát NorskoNorsko Norsko
Rjukan se nacházejí v Norsko
Rjukan
Notodden
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 1486 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2015 (39. zasedání)

Rjukan je město v Norsku, administrativní centrum obce Tinn, ležící v kraji Telemark. Nachází se v údolí Vestfjorddalen mezi jezery Møsvatn a Tinnsjå na jihovýchodním okraji náhorní plošiny Hardangervidda.

Pojmenováno bylo podle vodopádu Rjukanfossen („Kouřící vodopád“) ležícího západně od města. Status samostatného města obdrželo Rjukan v roce 1996. V současné době má přibližně 3500 obyvatel. Na začátku 20. století zde firma Norsk-Hydro Company zbudovala továrnu na výrobu umělých hnojiv (princip výroby spočíval v zachycování dusíku ze vzduchu). Během druhé světové války se ve městě nacházela německá továrna na těžkou vodu, která se stala cílem spojenecké operace Telemark. Továrna zde byla umístěna díky vodní elektrárně Vemork, která poblíž města vyráběla nadbytek elektrické energie.

Od roku 2015 je Rjukan společně s nedalekým městem Notodden a celým údolím (hydroelektrárna včetně přívodních potrubí, rozvody elektrické energie, železniční trať, továrny, obce - vše vystavěno v 1. polovině 20. století) zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rjukan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]