Rjukan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průmyslové dědictví Rjukanu a Notoddenu
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát NorskoNorsko Norsko
Rjukan se nacházejí v Norsko
Rjukan
Notodden
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 1486 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2015 (39. zasedání)

Rjukan je město v Norsku, administrativní centrum obce Tinn, ležící v kraji Telemark. Nachází se v údolí Vestfjorddalen mezi jezery Møsvatn a Tinnsjå na jihovýchodním okraji náhorní plošiny Hardangervidda.

Pojmenováno bylo podle vodopádu Rjukanfossen („Kouřící vodopád“) ležícího západně od města. Status samostatného města obdrželo Rjukan v roce 1996. V současné době má přibližně 3500 obyvatel.

Na začátku 20. století zde firma Norsk Hydro zbudovala tehdy nejvýkonnější vodní elektrárnu, která elektřinou zásobovala továrnu na výrobu umělých hnojiv (princip výroby spočíval v zachycování dusíku ze vzduchu). Ve třicátých letech byl proces upraven a elektrárna Vemork se stala první továrnou na těžkou vodu, která byla potřeba pro stavbu jaderného reaktoru a vývin jaderné bomby. Po obsazení Norska nacistickým Německem během druhé světové války se továrna stala cílem spojenecké operace Telemark.

Od roku 2015 je Rjukan společně s nedalekým městem Notodden a celým údolím (hydroelektrárna včetně přívodních potrubí, rozvody elektrické energie, železniční trať, továrny, obce - vše vystavěno v 1. polovině 20. století) zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rjukan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]