Røros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Røros
Světové dědictví UNESCO
RorosViewFromSlagHeaps.jpg
Smluvní stát Norsko Norsko
Røros
Red pog.svg
Røros
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, iv, v
Odkaz 55 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1980 (4. zasedání)
Tradiční zimní trhy v Rørosu (25. února 2001).

Røros je město v Sør-TrøndelagNorsku spravující stejnojmennou obec. Počet obyvatel dosáhl v roce 2005 5632. U Rørosu se vlévá do Glommy zleva řeka Håelva.

Røros je nejchladnějším místem v Norsku. Je to způsobeno především nadmořskou výškou kolem 600 m a kontinentálním klimatem, v této části země se již neuplatňuje vzduch mírných šířek, jenž se formuje u pobřeží, od kterého je Røros oddělen poměrně vysokým pohořím.

Městem prochází železniční trať a silnice 30 a 31.

Město Røros je známé svými měděnými doly, je jedním ze dvou norských význačných důlních měst, kde těžba začala již v 17. století (tím druhým městem je „stříbrné město“ Kongsberg). Těžba v Rørosu trvala 333 let a byla ukončena až roku 1977. Město bylo znovu postaveno po zničení švédskými vojsky v roce 1679, z té doby má město 80 dřevěných domů, z nichž většina stojí kolem jednoho nádvoří. Mnohé z dochovaných domů si ponechalo své tmavé průčelí ze smolných klád, což jim dodává středověký vzhled. Město Røros bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1980. Tradiční zimní trhy přitahují velké množství turistů.

Røros a jeho obyvatele proslavil u norské veřejnosti na přelomu 20. století spisovatel Johan Falkberget, který převyprávěl příběh o těžce zkoušených hornících, kteří stojí na nejnižší příčce sociálního žebříčku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]