Rimantas Stankjavičjus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rimantas Stankjavičjus
Narození 26. července 1944
Marijampolė
Úmrtí 9. září 1990 (ve věku 46 let)
Salgareda
Místo pohřbení Kaunas
Ocenění Řád rudé hvězdy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rimantas Antanas Stankjavičjus (26. července 1944 - 9. září 1990) byl sovětský kosmonaut litevské národnosti, který byl určen jako jeden z testovacích pilotů raketoplánu Buran. Zahynul při havárii letounu Suchoj Su-27 v Itálii během leteckého dne.

Vzdělání získal na leteckém institutu v Černigově. Poté sloužil jako vojenský stíhací pilot v Egyptě, Německu a Turkmenistánu. V roce 1975 se stal zkušebním pilotem. Létal na stíhacích letounech MiG-29, kromě toho pilotoval i 57 dalších typů letadel a měl nalétáno přes 4000 hodin. V roce 1982 se stal testovacím pilotem první třídy.

V roce 1979 byl vybrán do přípravy ke kosmickému letu jako pilot raketoplánu Buran. Zkoušky složil v roce 1982 a jako první sovětský občan litevské národnosti byl zařazen do přípravy ke kosmickému letu. Od září 1984 pilotoval i samotný raketoplán Buran s nímž provedl 6 testovacích letů. Dalších 14 na testovacím stroji OK-GLI.

Stankjavičjus se svými kolegy Igorem Volkem a Sergejem Tresvjatským se snažili zlepšit vztahy s kolegy astronauty a piloty z USA. V červenci 1990 provedli tandemový let stíhacích letounů Su-27 a F-16 na slavnostním zahájení Her dobré vůle v Seattlu.

V září 1990 se Stankjavičjus účastnil Everett Air Show, po skončení této akce odletěl do Itálie na leteckou přehlídku v Salgaredě jako náhrada za jiného sovětského pilota. Během svého vystoupení ale špatně odhadl výšku a narazil do země. Při havárii kromě něj zahynul ještě jeden člověk. Stankjavičjus je pohřbený v Kaunasu v Litvě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rimantas Stankevičius na anglické Wikipedii.