Přeskočit na obsah

Richard Douglas Husband

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Richard Douglas Husband
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození12. července 1957
Místo narozeníAmarillo, Texas, USA
Datum úmrtí1. února 2003 (45 let)
Místo úmrtínad Texasem
Předchozí
zaměstnání
Testovací pilot
Hodnostplukovník USAF
Čas ve vesmíru25 dní 17 hodin 33 minut 22 sekund
Kosmonaut od12. srpna 1994
MiseSTS-96, STS-107
Znaky misí
Kosmonaut do1. února 2003
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Douglas „Rick“ Husband (12. července 19571. února 2003) byl americký vojenský pilot a astronaut. Zahynul na palubě raketoplánu Columbia, který se rozpadl po vstupu do zemské atmosféry.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 12. července 1957 ve městě Amarillo v Texasu. Dostudoval v roce 1980 obor strojírenství na Texaské technice v Lubbocku a nastoupil k vojenskému letectvu. Pilotním výcvikem prošel na základně Vance Air Force Base ve státě Oklahoma. Zpočátku létal na strojích F-4E. Na základně Edwards v Kalifornii absolvoval Školu zkušebních pilotů, pak byl instruktor a zkušební pilot. Nalétal přes 3800 hodin na strojích 40 různých typů. Pokračoval ve studiu na Kalifornské státní univerzitě ve Fresnu, kterou úspěšně zakončil v roce 1990 a nastoupil jako zkušební pilot na britské letecké základně Bascombe Down.[1]

U NASA[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 1994 Husband prošel konkurzem na astronauta. S výcvikem v Johnsonově kosmickém středisku začal v březnu 1995. Po ukončení základního výcviku pracoval na vylepšení raketoplánů, na plánovaném záchranném člunu pro kosmickou stanici CRV (Crew Return Vehicle), podílel se na studiích o možnosti letu na Měsíc a na Mars, působil jako manažer oddělení bezpečnosti astronautů.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Svůj první let do vesmíru absolvoval jako pilot raketoplánu Discovery v roce 1999 při misi STS-96.

V roce 2000 byl jmenován do funkce velitele posádky raketoplánu Columbia pro misi STS-107[1], na start však musel čekat až do roku 2003. Raketoplán odstartoval z mysu Canaveral v půli ledna 2003 bez problémů. Na palubě bylo sedm astronautů: Richard Husband, Michael Anderson, Kalpana Chawlaová, David Brown, Laurel Clarková, Ilan Ramon z Izraele a William McCool. Během letu provedli 80 různých experimentů. Úspěch mise se však proměnil v katastrofu, když se během přistávacího manévru v atmosféře nad Texasem raketoplán rozpadl a celá posádka zahynula.

Podrobnější informace naleznete v článku Havárie raketoplánu Columbia.

Richard Husband byl hluboce věřící. S manželkou Evelyn měl syna Matthewa a dceru Lauru.

Uctění památky[editovat | editovat zdroj]

Po katastrofě po něm pojmenovali nejvyšší horu pohoří Columbia Hills na Marsu jako Husband Hill. Jeho jméno též nese letiště v jeho rodném městě Husband Amarillo International Airport a planetka (51823) Rickhusband.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Douglas Husband na slovenské Wikipedii.

  1. a b PACNER, Karel; VÍTEK, Antonín. Půlstoletí kosmonautiky. Praha: Paráda, 2008. ISBN 978-80-87027-71-4. Kapitola Životopisy hlavních účastníků, s. 433. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]