William McCool

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William Comeron McCool
Astronaut NASA
Státní příslušnostUSA
Datum narození23. září 1961
Místo narozeníSan Diego, Kalifornie
Datum úmrtí1. února 2003 (41 let)
Místo úmrtínad Texasem
Předchozí
zaměstnání
vojenský pilot
Hodnost?, US NAVY
Čas ve vesmíru15 dní 22 hodin 20 minut
Kosmonaut od1996
MiseSTS-107
Znaky misí
Kosmonaut do1. února 2003
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Comeron McCool (23. září 1961 San Diego, Kalifornie, USA1. února 2003) byl americký vojenský pilot a astronaut, který zahynul na palubě raketoplánu Columbia.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Středoškolské vzdělání získal na Coronado High School v Lubbocku, pak pokračoval ve studiích na vysokých školách. Napřed na Námořní akademii v Annapolis (United States Naval Academy) aplikované přírodní vědy (zakončil roku 1983), pak na Marylandské univerzitě počítačové vědy (University of Maryland, College Park) – zdejší studium ukončil v roce 1985.

U armády působil jako vojenský pilot mj. na Whidbey Island s hodností h.Lieutenant Commander, poté se přihlásil k postgraduálnímu studiu leteckého inženýrství, které zdárně dokončil v roce 1992. Dále sloužil na letadlové lodi Enterprise.[1]

V roce 1996 se přihlásil k NASA. Ve výcvikovém středisku Johnson Space Center v Houstonu prodělal v letech 1996-1998 výcvik a poté zde zůstal pět roků jako připravující se astronaut až do svého letu. Používal přezdívku Willie. Byl ženatý, jeho manželkou byla Leni R., rozená Vallejos.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Raketoplán Columbia odstartoval z mysu Canaveral v půli ledna, na první pohled bez zjevných problémů. Na palubě bylo sedm kosmonautů: Richard Husband, Michael Anderson, Kalpana Chawlaová, David Brown, Laurel Clarková, Ilan Ramon z Izraele a William McCool ve funkci druhého pilota. Během letu provedli 80 různých experimentů. Úspěch mise se však proměnil v katastrofu, když během přistávacího manévru se v atmosféře nad Texasem raketoplán rozpadl a celá posádka zahynula.

Podrobnější informace naleznete v článku Havárie raketoplánu Columbia.

McCoolovi bylo 41 roků, je registrován jako 427. člověk ve vesmíru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PACNER, Karel; VÍTEK, Antonín. Půlstoletí kosmonautiky. Praha: Paráda, 2008. ISBN 978-80-87027-71-4. Kapitola Životopisy hlavních účastníků, s. 439. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]