Richard Bona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Bona
Základní informace
Rodné jméno Bona Pinder Yayumayalolo
Narození 28. října 1967 (49 let)
Kamerun Minta, Kamerun
Nástroje baskytara, kontrabas, balafon, zpěv
Příbuzná
témata
Pat Metheny Group
Web www.bonatology.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Bona (*28. října 1967, Kamerun) je jazzový hudebník a baskytarista.

Protože jeho otec byl zpěvák a perkusionista a jeho matka byla zpěvačka, setkával se Richard Bona s hudbou už od dětství. Když mu byly čtyři roky, začal se učit hrát na balafon, a už v pěti vystupoval v místním kostele. Protože jeho rodina byla chudá, vyráběl si většinu hudebních nástrojů sám, a to včetně flétny a kytary (která měla struny nataženy přes nádrž ze starého motocyklu).

Pověst o jeho talentu se brzy rozkřikla, a tak byl Bona zván na různé festivaly a slavnosti. Na kytaru se začal učit hrát už v jedenácti. Svoji první jazzovou skupinu založil v roce 1980 a s ní také vystupoval ve francouzském jazzovém klubu ve městě Douala. Majitel se s ním spřátelil a pomohl mu objevit některé jazzové muzikanty (zvláště pak fenomenálního baskytaristu Jaca Pastoria). Pod vlivem desek Jaca Pastoria obrátil Bona pozornost k baskytaře.

Když mu bylo 22 let, emigroval do Německa, ovšem později se (hlavně díky hudebním studiím) přestěhoval do Francie. Tam pak s různými muzikanty vystupoval v jazzových klubech (patřili mezi ně Jacques Higelin, Didier Lockwood, Manu Dibango a Salif Keita).

V roce 1995 odjel z Francie do New Yorku, kde žije stále a spolupracuje s jazzmany jako jsou Larry Coryell, Michael Brecker and Randy Brecker nebo Steve Gadd. V současné době učí na univerzitě v New Yorku [1] a hraje s Patem Methenym a jeho skupinou.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://steinhardt.nyu.edu/steinhardt/bulletin/nyu_steinhardt_graduate_bulletin_2010_music.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]