Richard Bona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard Bona
Richard Bona-1.jpg
Základní informace
Rodné jméno Bona Pinder Yayumayalolo
Narození 28. října 1967 (51 let)
Kamerun Minta, Kamerun
Nástroje baskytara, kontrabas, balafon, zpěv
Příbuzná témata Pat Metheny Group
Web www.bonatology.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Bona (*28. října 1967, Kamerun) je jazzový hudebník a baskytarista.

Protože jeho otec byl zpěvák a perkusionista a jeho matka byla zpěvačka, setkával se Richard Bona s hudbou už od dětství. Když mu byly čtyři roky, začal se učit hrát na balafon, a už v pěti vystupoval v místním kostele. Protože jeho rodina byla chudá, vyráběl si většinu hudebních nástrojů sám, a to včetně flétny a kytary (která měla struny nataženy přes nádrž ze starého motocyklu).

Pověst o jeho talentu se brzy rozkřikla, a tak byl Bona zván na různé festivaly a slavnosti. Na kytaru se začal učit hrát už v jedenácti. Svoji první jazzovou skupinu založil v roce 1980 a s ní také vystupoval ve francouzském jazzovém klubu ve městě Douala. Majitel se s ním spřátelil a pomohl mu objevit některé jazzové muzikanty (zvláště pak fenomenálního baskytaristu Jaca Pastoria). Pod vlivem desek Jaca Pastoria obrátil Bona pozornost k baskytaře.

Když mu bylo 22 let, emigroval do Německa, ovšem později se (hlavně díky hudebním studiím) přestěhoval do Francie. Tam pak s různými muzikanty vystupoval v jazzových klubech (patřili mezi ně Jacques Higelin, Didier Lockwood, Manu Dibango a Salif Keita).

V roce 1995 odjel z Francie do New Yorku, kde žije stále a spolupracuje s jazzmany jako jsou Larry Coryell, Michael Brecker and Randy Brecker nebo Steve Gadd. V současné době učí na univerzitě v New Yorku [1] a hraje s Patem Methenym a jeho skupinou.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://steinhardt.nyu.edu/steinhardt/bulletin/nyu_steinhardt_graduate_bulletin_2010_music.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]