Richard Arnowitt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Richard Arnowitt
Narození3. května 1928
New York
Úmrtí12. června 2014 (ve věku 86 let)
Houston
BydlištěCollege Station
Alma materHarvardova univerzita (do 1953)
Povoláníteoretický fyzik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléNortheastern University
Texas A&M University
OceněníCena Dannie Heinemana za matematickou fyziku (1994)
Guggenheimovo stipendium
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Lewis Arnowitt (3. května 192812. června 2014) byl americký fyzik známý díky příspěvkům k teoretické částicové fyzice a obecné relativitě.[1]

Arnowitt byl profesorem fyziky na Texas A&M University, kde byl členem katedry fyziky.

Jeho výzkum se zaměřoval na supersymetrii a supergravitaci, od fenomenologie (a to jak najít důkazy o supersymetrii na současných a plánovaných urychlovačích částic, nebo při výzkumu temné hmoty) k teoretickým otázkám teorie strun a M-teorie.[2]

V rámci obecné relativity byl nejvíce znám pro rozvoj ADM formalismu (s Stanleym Deserem a Charlesem Misnerem), což je zhruba řečeno způsob, jak popisovat časoprostor jako prostor vyvíjející se v čase, což umožňuje přepracování Einsteinovy teorie z hlediska obecnějšího formalismu používaného ve fyzice k popisu dynamických systémů, a to Hamiltonova formalismu. V rámci tohoto formalismu, je k dispozici také jednoduchý způsob, jak globálně definovat veličiny jako je energie nebo ekvivalentně hmotnost (tzv. ADM hmota/energie), což v obecné teorii relativity není vůbec triviální.

Arnowitt je rovněž znám pro práci s Ali Chamseddinem a Pranem Nathem, s nimiž vyvinul teorii supergravitace velkého sjednocení (s gravitací zprostředkovávající narušování). Tato práce umožnila sjednocení tří sil mikroskopické fyziky na velmi vysoké hmotnostní škále (výsledky následně nepřímo ověřeny v CERNu na urychlovači LEP). Nejjednodušší verze, takzvaná mSUGRA, se dnes běžně používá k hledání nové fyziky na vysokoenergetických urychlovačích. Kromě toho, Arnowittova práce s Marvinem Girardeauem na mnohačásticové teorii kapalného hélia podnítila mnoho aplikací v této oblasti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Arnowitt na anglické Wikipedii.

  1. Deser, Stanley; Misner, Charles; Nath, Pran; Scullyová, Marlan (Prosinec 2014).
  2. Arnowitt's homepage at Texas A&M. www.physics.tamu.edu [online]. [cit. 2017-01-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-05-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]