Richard Arnowitt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard Arnowitt
RichardArnowitt2009 02.jpg
Narození3. května 1928
New York
Úmrtí12. června 2014 (ve věku 86 let)
Houston
BydlištěCollege Station
Alma materHarvardova univerzita (do 1953)
Povoláníteoretický fyzik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléNortheastern University
Texas A&M University
OceněníCena Dannie Heinemana za matematickou fyziku (1994)
Guggenheimovo stipendium
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Lewis Arnowitt (3. května 192812. června 2014) byl americký fyzik známý díky příspěvkům k teoretické částicové fyzice a obecné relativitě.[1]

Arnowitt byl profesorem fyziky na Texas A&M University, kde byl členem katedry fyziky.

Jeho výzkum se zaměřoval na supersymetrii a supergravitaci, od fenomenologie (a to jak najít důkazy o supersymetrii na současných a plánovaných urychlovačích částic, nebo při výzkumu temné hmoty) k teoretickým otázkám teorie strun a M-teorie.[2]

V rámci obecné relativity byl nejvíce znám pro rozvoj ADM formalismu (s Stanleym Deserem a Charlesem Misnerem), což je zhruba řečeno způsob, jak popisovat časoprostor jako prostor vyvíjející se v čase, což umožňuje přepracování Einsteinovy teorie z hlediska obecnějšího formalismu používaného ve fyzice k popisu dynamických systémů, a to Hamiltonova formalismu. V rámci tohoto formalismu, je k dispozici také jednoduchý způsob, jak globálně definovat veličiny jako je energie nebo ekvivalentně hmotnost (tzv. ADM hmota/energie), což v obecné teorii relativity není vůbec triviální.

Arnowitt je rovněž znám pro práci s Ali Chamseddinem a Pranem Nathem, s nimiž vyvinul teorii supergravitace velkého sjednocení (s gravitací zprostředkovávající narušování). Tato práce umožnila sjednocení tří sil mikroskopické fyziky na velmi vysoké hmotnostní škále (výsledky následně nepřímo ověřeny v CERNu na urychlovači LEP). Nejjednodušší verze, takzvaná mSUGRA, se dnes běžně používá k hledání nové fyziky na vysokoenergetických urychlovačích. Kromě toho, Arnowittova práce s Marvinem Girardeauem na mnohačásticové teorii kapalného hélia podnítila mnoho aplikací v této oblasti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Arnowitt na anglické Wikipedii.

  1. Deser, Stanley; Misner, Charles; Nath, Pran; Scullyová, Marlan (Prosinec 2014).
  2. Arnowitt's homepage at Texas A&M. www.physics.tamu.edu [online]. [cit. 2017-01-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-05-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]