Charles Misner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles Misner
CharlesMisner2009 01.jpg
Narození 13. června 1932 (88 let)
Jackson
Bydliště Maryland
Alma mater Princetonská univerzita (do 1957)
University of Notre Dame
Povolání fyzik, spisovatel a učitel
Zaměstnavatel University of Maryland (1963–2000)
Ocenění Cena Dannie Heinemana za matematickou fyziku (1994)
medaile Alberta Einsteina (2015)
člen American Physical Society
Guggenheimovo stipendium
Podpis Charles Misner – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Misner (13. června 1932) je americký fyzik, jeden z autorů knihy Gravitace. Specializuje se na obecnou teorii relativity a kosmologii. Jeho práce také přispěla k základům kvantové gravitace a numerické relativity.

Studium a akademická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Misner získal bakalářský titul na University of Notre Dame v Indianě, v roce 1952 přestoupil na Princetonskou univerzitu, kde v roce 1954 získal magisterský a roku 1957 doktorský titul. Jeho disertační práci týkající se kvantování obecné relativity vedl John Archibald Wheeler.

Již v roce 1956, tedy v době kdy dokončoval doktorát se Misner zapojil do práce na fyzikální fakultě v Princetonu jako instruktor, roku 1959 byl povýšen na odborného asistenta. V roce 1963 odešel na Marylandskou univerzitu v College Parku jako docent a zde také v roce 1966 získal profesorský titul. Od roku 2000 je Misner emeritním profesorem fyziky. Za svou kariéru vedl 22 studentům doktorské práce, nejvýznamnějším z nich byl Carl H. Brans.

Misner rovněž působil jako hostující pedagog na Institutu Maxe Plancka pro gravitační fyziku v Postupimi, Kavliho institutu pro teoretickou fyziku v Santa Barbaře, Papežské akademii v Krakově, Ústavu pro fyzikální problémy v Moskvě, Caltechu nebo na univerzitách v Oxfordu a v Cambridgi.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Většina Misnerova výzkumu spadá do oboru obecné teorie relativity. Významné byly jeho práce, které pomohly pochopit základy kosmologie. Byl jedním z prvních, kdo poukázali na problém horizontu ve standardním kosmologickém modelu, ukázal roli topologie v obecné relativitě, zabýval se kvantovou gravitací a numerickou relativitou. V oblasti topologie a kosmologie vymyslel vlastní představu vesmíru, která mu pomohla lépe pochopit dynamiku mladého vesmíru, vyvinul také řešení Einsteinových rovnic nyní známé jako Misnerův prostor. Spolu s Richardem Arnowittem a Stanley Deserem publikoval hamiltonovskou formulaci Einsteinovy rovnice, která rozdělí jednotný prostoročas znovu na čas a prostor. Tento soubor rovnic známý jako ADM formalismus hraje roli v některých pokusech o sjednocení obecné teorie relativity a kvantové mechaniky. Jedná se také o matematický výchozí bod pro většinu technik na numerické řešení Einsteinových rovnic.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším Misnerovým dílem je bezesporu kniha Gravitace, kterou napsal s Kipem Thornem a Johnem A. Wheelerem v roce 1973.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles W. Misner na anglické Wikipedii.