Ricardo Martinelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ricardo Martinelli
Ricardo Martinelli.PNG

Prezident Panamy
Ve funkci:
1. července 2009 – 1. července 2014
Viceprezident Juan Carlos Varela
Předchůdce Martín Torrijos
Nástupce Juan Carlos Varela
Stranická příslušnost
Členství Cambio Democrático

Narození 29. března 1952 (67 let)
Panamá
Choť Marta Linares de Martinelli
Alma mater Arkansaská univerzita
Staunton Military Academy
Profese politik a podnikatel
Ocenění Řád peruánského slunce
velkokříž s řetězem Řádu prince Jindřicha
Commons Kategorie Ricardo Martinelli
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ricardo Alberto Martinelli Berrocal (* 11. března 1952 Ciudad de Panamá) byl prezidentem republiky Panama mezi roky 2009 a 2014. Kromě politické činnosti je zároveň i podnikatel.

Rodiče, vzdělání a rodina[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodiče se jmenují Ricardo Martinelli Pardini (italského původu) a Gloria Berrocal Fàbregasem. Martinelli získal středoškolské vzdělání na Stauton Military Academy ve městě Staunton (Virginie) v Spojených státech amerických. V roce 1973 promoval s titulem Bachelor of Business Administration na University of Arkansas. Později získal Master of Business Administration titul INCAE Business School. Je ženatý s Martou Linares a má tři děti: Ricardo Martinelli Linares, Luis Enrique Linares Martinelli a Carolina Linares Martinelliho.

Obchodní kariéra[editovat | editovat zdroj]

V současné době je předsedou představenstva firmy Super 99, která provozuje největší síť supermarketů v Panamě. Zároveň je generálním prezidentem firmy Importadora Ricamar S.A., dále je členem správních rad několika dalších společností.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Za prezidenta Ernesta Péreze Balladarese Martinelli pracoval jako ředitel sociálního zabezpečení 19941996. Od září 1999 do ledna 2003 za prezidentky Mireye Moscoso sloužil jako předseda představenstva Panamského průplavu a jako ministr pro záležitosti Panamského průplavu.

Martinelli je předsedou strany Demokratická změna, která byla založena v květnu 1998. Vedl stranu a byl kandidát na prezidentský úřad v roce 2004 ve všeobecných volbách, když jeho strana skončila poslední, získal 5,3% hlasů.

Prezidentské volby[editovat | editovat zdroj]

Martinelli kandidoval na prezidentský úřad v roce 2009 ve všeobecných volbách. Mezi jeho volebními sliby bylo, že sníží politickou korupci i počet násilných trestných činů. Byl favoritem voleb, průzkumy veřejného mínění mu dávaly náskok před vládnoucí Demokratickou revoluční stranou - Lidová strana koalice.

Dne 3. května] 2009 Ricardo Martinelli přesvědčivě vyhrál národní volby s více než 60 % hlasů. Jeho nejtěsnější soupeř Balbina Herrera dosáhla výsledku pouhých 36 %. Tento rozdíl byl největší zaznamenaný od voleb v roce 1989. Dne 1. července 2009 složil přísahu a nastoupil do úřadu panamského prezidenta. Jeho nástupcem je od 1. června 2014 Juan Carlos Varela.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Stát Stuha Název Datum udělení
HondurasHonduras Honduras Order of José Cecilio del Valle - GCGS (Honduras) - ribbon bar.png velkokříž se zlatou hvězdou Řádu José Cecilia Del Valle 2013
PanamaPanama Panama PAN Order of Manuel Amador Guerrero - Grand Cross BAR.png velmistr Řádu Manuela Amadora Guerrera 2009–2014
PAN Order of Vasco Nunez de Balboa - Grand Cross BAR.png velmistr Řádu Vasco Núñeze de Balboa
PortugalskoPortugalsko Portugalsko PRT Order of Prince Henry - Grand Collar BAR.png velkokříž s řetězem Řádu prince Jindřicha[1] 29. července 2013
Tchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan Order of Brilliant Jade (Taiwan) - ribbon bar.gif velkokříž Řádu jasného nefritu 2010
Bourbon-Obojí Sicílie Sacro Militare Ordine Costantiniano di San Giorgio.png Konstantinův řád svatého Jiří[2] 28. července 2012

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné online. 
  2. President and First Lady of Panama honoured by Constantinian Order at London Ceremony - Sacred Military Constantinian Order of St. George. web.archive.org [online]. 2016-11-14 [cit. 2019-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]