Rex Walheim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rex Joseph Walheim
Rex J. Walheim.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 10. říjen 1962 (57 let)
Místo narození USA Redwood City, Kalifornie, USA
Předchozí
zaměstnání
důstojník vojenského letectva
Hodnost plukovník USAF
Čas ve vesmíru 36 dní, 8 hodin a 31 minut
Kosmonaut od 1996
Mise STS-110, STS-122, STS-135
Znaky misí STS-110 STS-122 STS-135 patch.png
Kosmonaut do stále aktivní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rex Joseph Walheim (* 10. října 1962, Redwood City, Kalifornie) je americký astronaut. Letěl jako letový specialista v raketoplánu na misích STS-110, STS-122 a STS-135. Při misích provedl pět výstupů do otevřeného prostoru v celkové délce 36 hodin a 23 minut.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vzdělání a vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Rex Walheim vystudoval střední školu ve městě San Carlos v Kalifornii a v roce 1984 získal bakalářský titul v oboru strojírenství na Kalifornské univerzitě ve městě Berkeley. V roce 1989 získal titul magistra v oboru strojírenské technologie na University of Houston.

Rex Walheim vstoupil do US Air Force jako podporučík v květnu 1984. V říjnu 1986 byl přeložen do Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu kde pracoval jako inženýr na podvozcích raketoplánů a brzdách. V srpnu 1989 byl převelen na velitelství letectva v Colorado Springs, kde byl ředitelem programu modernizace radarů protiraketové obrany.

Rex Walheim na palubě Atlantis

V roce 1991 byl vybrán do školy pro testovací piloty. Kurz absolvoval na Edwards Air Force Base v Kalifornii. Po dokončení kurzu létal na strojích General Dynamics F-16 Fighting Falcon a působil i jako projektový manažér.

Vstup do NASA[editovat | editovat zdroj]

Rex Walheim byl vybrán do NASA v roce 1996. Po dvouletém výcviku získal kvalifikaci letového specialisty. Stal se 413. člověkem ve vesmíru. Poprvé letěl do vesmíru v roce 2002 jako člen mise STS-110, jejímž cílem byla doprava a montáž nosníku S-0 na Mezinárodní vesmírnou stanici. Rex Walheim při ní uskutečnil dva výstupy do vesmíru (EVA).

Podruhé startoval na misi STS-122, která dopravila k ISS evropský laboratorní modul (Columbus). Rex Walheim uskutečnil tři výstupy do vesmíru (EVA). V roce 2011 letěl na misi STS-135, jejímž cílem bylo zásobování ISS. Současně to byl poslední let raketoplánu.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

Rex Walheim je ženatý s Margie Dotsonovou a mají spolu dvě děti. Mezi jeho záliby patří fotbal, turistika, lyžování a softball.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rex Walheim na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]