Resident Evil 4

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Resident Evil 4
Vývojář Capcom (e)
Vydavatel Capcom (e)
Ředitel Shinji Mikami (e)
Producent Hiroyuki Kobayashi (e)
Série Resident Evil (e)
Platformy Wii
Xbox 360
PlayStation 2
PlayStation 3
Microsoft Windows
PlayStation Portable
Nintendo GameCube
iOS
Windows Calculator
Playstation 4 (e)
Datum vydání 11. ledna 2005
27. února 2014 (e)
Žánr akční adventura a third-person shooter (e)
Módy hra jednoho hráče (e)
D (od 17 let) Mature 17+ PEGI 18 USK 18
Webové stránky www.capcom.co.jp/bio4/english.html (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Resident Evil 4 (v Japonsku známá jako Biohazard 4) je počítačová hra z žánru survival horror určená pro GameCube, PlayStation 2, Wii a PC. Je již šestým dílem hlavní série Resident Evil. Jejím tvůrcem je japonská firma Capcom. Hra byla v Evropě vydána 18. března 2005 exkluzivně pro Nintendo GameCube, ale později byla konvertována na PlayStation 2 (4. listopadu 2005), PC (2. března 2007) a Wii (29. června 2007). Tato hra je považována za nejlepší svého žánru a je držitelem mnoha cen. V žebříčku serveru GameRankings.com je na devátém místě mezi nejlepšími hrami všech dob. Je také první hrou v sérii, kde se neobjevují zombie.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Leon Scott Kennedy, který prošel peklem Raccoon City v Resident Evil 2, byl po tomto incidentu najat vládou USA. Leon je vyslán do Španělska, aby zde vysvobodil prezidentovu dceru Ashley Graham, která byla unesena neznámým a záhadným kultem. Když dorazí do vesnice, v níž má být Ashley držena, je napaden vesničany, kteří jsou oddáni kultu Los Illuminados (Osvícení). Tito vesničané už nejsou lidmi, jelikož v nich vyrůstá parazit (Las Plagas), díky němuž je každý nakažený vesničan ovládán kultem.

Během mise se Leon setkává se ženou jménem Ada Wong, kterou potkal již v Resident Evilu 2, a s Jackem Krauserem, s nímž se setkal během vládního výcviku, a který byl údajně mrtev. Dále potkává Luise Seru, bývalého vědce, který Osvíceným pomáhal. Leon v něm nachází svého pomocníka, dokud není zavražděn Osmundem Saddlerem, vůdcem kultu.

Jakmile se Saddler dozví, že Leon Ashley vysvobodil, snaží se je všemožnými způsoby zastavit. Leon musí čelit vůdci vesnice Bitoresu Mendezovi, poté se ocitá na hradě, který ovládá kastelán Ramón Salazar se svými pomocníky. Po zdolání Salazara se dostává na ostrov na moři, kam byla Ashley Leonovi unesena. Na ostrově čelí mnoha Saddlerovým nástrahám, hlavně Jacku Krauserovi. Nakonec, s pomocí Ady Wong, zemře Krauser a konečně i Saddler. Leon mrtvému Saddlerovi sebere vzorek parazita, zde se však ukáže pravý důvod přítomnosti Ady, když Leonovi, se zbraní u jeho spánku, vzorek vezme a odletí helikoptérou. Leonovi nechává klíček od skútru, na němž společně s Ashley na poslední chvíli opouští explodující ostrov.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Leon Scott Kennedy – hlavní hrdina, za něhož se hráč vydává zachránit prezidentovu dceru
  • Ashley Graham – prezidentova dcera
  • Igrid Hunningan – informátorka
  • Luis Sera – policista, který zůstal ve vesnici, a také se snaží dostat ven
  • Bitores Mendez – kněz a vůdce vesnicí
  • Ramon Salazar – Pán hradu
  • Jack Krauser – bývalý voják a kamarád Leona (ale Saddler mu dal do krve Plagas, takže ho bude hráč muset zneškodnit)
  • Osmund Saddler – mnich, který zajal Ashley
  • Ada Wong – špiónka pracující pro Alberta Weskera, hledající Plagas