René Kujan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
René Kujan
Rene.Kujan.Kvilda.09.09.2017.jpg
Narození 3. srpna 1974 (45 let)
Skuteč
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

René Kujan (* 3. srpna 1974 Skuteč) je český maratonec a ultramaratonec. V civilním životě je překladatelem a žurnalistou.

„Kdo chce běhat jako ďábel, musí trénovat jako kráva.“

— Motto René Kujana[1]

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Maratony běhá od roku 1998. Účastní se městských i terénních maratonů a ultramaratonů v Evropě i jinde po světě. V roce 2007 při cestě s kamarádem po jižních Čechách měl autonehodu. Na místě spolujezdce chyběl airbag.[1] Bezpečností pás mu rozdrtil hrudní kost a žebra a současně došlo i ke zlomení obratle.[1] V rehabilitačním ústavu v Kladrubech mu lékaři předpovídali, že pokud se bude vůbec hýbat, bude to asi maximum; běhání v jeho případě nepřipadá v úvahu.[1] Půl roku po autonehodě začal René Kujan zase klusat. Tři měsíce nato zvládl svůj první "poúrazový" půlmaraton.[1] A přesně pět let po autonehodě vyrazil na samotářskou pouť po Islandu, kde si naplánoval postupně rok po roce své tři velké islandské projekty,[1] které věnoval Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha.[2]

Pracovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

René Kujan pracoval jako překladatel na volné noze. Poté prošel redaktorskými funkcemi v České televizi a Horydoly.cz[3]. V současnosti je redaktorem Sport.cz[4]. Je členem profesního spolku Klub sportovních novinářů.

Rekordy[editovat | editovat zdroj]

Všechny tři "islandské" výkony jsou zapsány v České knize rekordů. Svými výkony propagoval Sportovní klub vozíčkářů Praha.[2]

Od pramene k prameni[editovat | editovat zdroj]

Výzva[editovat | editovat zdroj]

Ve dnech 9. září 2017 až 16. září 2017 plánoval René Kujan zdolat 350 až 360 km dlouhou běžeckou pouť od pramene Vltavy k prameni Labe. Sedmidenní cestu hodlal překonat jen s vybavením (speciální filtr na vodu, trochu jídla - sušené hovězí maso, oblečení, spacák, vařič, nožík k lovu[5][6]), které si ponese s sebou v 7 kg vážícím batohu[6]; jíst a pít plánoval jen to, co po cestě najde, sesbírá nebo uloví v přírodě.[7]

Skutečnost[editovat | editovat zdroj]

Necelých 342 kilometrů René Kujan zvládl za šest dní.[8] V průměru uběhl denně přes 50 kilometrů a i další náročné podmínky (přespávání uprostřed lesů ve spacáku pod celtou; konzumace toto, co našel nebo co si nesl v batohu; doplňování vody jen z přírodních zdrojů, řek, potoků, rybníků a podobně) splnil.[8] René Kujan charitativním během podpořil kampaň To dáááš, a pomohl tak prostřednictvím České asociace paraplegiků CZEPA vozíčkářům s poraněním míchy zajistit provoz bytů pro handicapované (Startovací a podporované bydlení pro vozíčkáře).[6]

Na začátku mi vývar ze sušeného masa, kukuřice a později i nasbíraných hub opravdu chutnal, ale už pátý den na mě začala doléhat jednotvárnost stravy a já začal tušit, že se potřebuju co nejdříve pořádně najíst." Šestý den posnídal slaný vývar, který později doplnil o dvě jablka a tři rajčata jako oběd a večeře. „Věděl jsem, že už to chci doběhnout, a vsadil na to všechny karty. Zbavil jsem se výbavy na spaní a vaření, abych odlehčil batoh a mohl rychleji postupovat vpřed. Spočítal jsem si, že by to mohlo jít." K prameni Labe doběhl René Kujan krátce před 22. hodinou večerní.

—René Kujan, rozhovor, .[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f GRIM, Filip. Běháním žiji (René Kujan) [online]. Forbes speciál [cit. 2017-09-16]. Dostupné online. 
  2. a b c d e René Kujan: ultramaratonec, který obepsal kruh a poté udělal kříž nad Islandem! [online]. www.pohora.cz, 2014-08-17 [cit. 2017-09-16]. Dostupné online. 
  3. Autor René Kujan
  4. Běhání Sport.cz
  5. Ultramaratonec René Kujan chce zlomit další rekord, tentokrát 350 km - výtěžek půjde paraplegikům [online]. m.svetbehu.cz, 2017-09-06 [cit. 2017-09-16]. Dostupné online. 
  6. a b c VRABEC, Luboš. Český Forrest Gump běží od pramene Vltavy k prameni Labe. Jí jen to, co najde nebo uloví [online]. www.libereckadrbna.cz, 2017-09-13 [cit. 2017-09-16]. Dostupné online. 
  7. Od pramene k prameni - Výzva Reného Kujana. [online]. [cit. 2017-09-16]. Dostupné online. 
  8. a b c Doktoři ho odsoudili. On se vzdal civilizace, aby pomohl jiným [online]. 2017-09-18 [cit. 2017-09-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]