René Goscinny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
René Goscinny
Narození 14. srpna 1926
5. obvod
Úmrtí 5. listopadu 1977 (ve věku 51 let)
17. obvod
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Povolání editor, filmový režisér, komiksový scenárista, filmový producent, spisovatel a scenárista
Zaměstnavatelé Sud-Ouest
Spirou
Děti Anne Goscinny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

René Goscinny (14. srpna 1926 Paříž5. listopadu 1977, Paříž) byl francouzský spisovatel, humorista a scenárista kreslených seriálů s postavou Asterixe.

Jeho otec, inženýr v chemickém průmyslu, pocházel z Polska a matka z Ukrajiny. V roce 1928 rodina přesídlila za prací do Argentiny. Goscinny vystudoval francouzské lyceum v Buenos Aires, poté krátce pracoval v New Yorku.

Po návratu do Francie počátkem 50. let 20. století se plně věnoval literární tvorbě. Společně s ilustrátorem Jeanem-Jacquesem Sempém vytvořili postavu Mikuláše (Le petit Nicolas) jehož příběhy zaznamenaly značný úspěch. Goscinnyho však nejvíce proslavily kreslené příběhy s postavičkami Asterixe, Obelixe a dalších Galů, jež kreslil Albert Uderzo. Tyto příběhy byly přeloženy do více než stovky jazyků a patří k nejčtenějším dílům francouzské literatury.

K dalším jeho kresleným seriálům, které vznikaly současně, patří Lucky Luke, Iznogoud Indián Umpa-pa a další. Goscinny byl také šéfredaktorem časopisu kreslených seriálů Pilote a založil společně s A. Uderzem a Dargaudem studio kresleného filmu Studios Idéfix. V něm vznikla řada animovaných filmů jako např. Asterix a Kleopatra, Daisy Town, Daltonovi na výletě aj.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]