Albert Uderzo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Uderzo
Rodné jméno Alberto Aleandro Uderzo
Narození 25. dubna 1927 (88 let)
Fismes, Francie
Národnost Francouz Francie
Povolání ilustrátor
Významná díla postava Asterix
Podpis
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albert Uderzo (* 25. dubna 1927, Fismes u Remeše jako Alberto Aleandro Uderzo) je francouzský kreslíř a ilustrátor. Je spoluautorem komixu Asterix.

Život[editovat | editovat zdroj]

Uderzo se narodil v malém městě Fismes u Remeše rodičům, kteří emigrovali z Itálie. Roku 1953 se oženil s Adou Milani. Roku 1956 se mu narodila dcera Sylvie. Zvláštností je, že Uderzo přes své povolání trpí barvoslepostí.

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Pod vlivem hrdinů Walta Disneyho začal už ve škole Albert s kresbou a ukázal se jako veliký talent. Ve svých třinácti letech se pak vzdělává v umění na Société Parisienne d'édition. V roce 1940 mu vychází první kresby v časopise Junior. Za druhé světové války pobýval v Bretani, kam také následně situoval dobrodružství svého nejslavnějšího hrdiny Asterixe. Po skončení války začíná v roce 1945 konečně kreslit komiksy, které ho tak proslavily.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Kromě mnoha dílů dobrodružství gala Asterixe a jeho přátel vytvořil Uderzo několik dalších komiksů jako příběhy Aryse Bucka (1946-47, jeden z možných předchůdců Asterixe), jeho syna prince Rollina (1947) a Belloye (1947-8), časopisu Bravo! kreslí epizodu Kapitán Marvel junior (1950) a roku 1951 se poté seznámí se svým budoucím dlouholetým přítelem a spolutvůrcem René Goscinnym. S ním vytvořil několikero komiksů a roku 1959 započali práci na komiksu Asterix. První díl vyšel v časopise Pilote 29. října 1959. Tomuto tématu se s velkým úspěchem věnuje Uderzo dodnes. V roce 1977 umírá jeho přítel René Goscinny a v Uderzově tvorbě dochází k útlumu a roku 2011 pak ohlašuje svůj konec na poli kresby a Asterixova dobrodružství odkazuje do rukou mladší generaci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]