Albert Uderzo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albert Uderzo
Albert Uderzo 2012.jpg
Rodné jméno Alberto Aleandro Uderzo
Narození 25. dubna 1927 (91 let)
Fismes
Povolání autor komiksů, malíř a scenárista
Děti Adil abenove
Příbuzní Marcel Uderzo
Významná díla Asterix
Ocenění Grand Prix de la ville d'Angoulême (1999)
důstojník Řádu čestné legie
důstojník Národního řádu za zásluhy
rytíř Čestné legie
rytíř Řádu umění a literatury
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albert Uderzo (* 25. dubna 1927, Fismes u Remeše jako Alberto Aleandro Uderzo) je francouzský kreslíř a ilustrátor. Je spoluautorem komiksu Asterix.

Život[editovat | editovat zdroj]

Uderzo se narodil v malém městě Fismes u Remeše rodičům, kteří emigrovali z Itálie. Roku 1953 se oženil s Adou Milani. Roku 1956 se mu narodila dcera Sylvie. Zvláštností je, že Uderzo přes své povolání trpěl barvoslepostí.

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Pod vlivem hrdinů Walta Disneyho začal už ve škole Albert s kresbou a ukázal se jako veliký talent. Ve svých třinácti letech se pak vzdělával v umění na Société Parisienne d'édition. V roce 1940 mu vyšly první kresby v časopise Junior. Za druhé světové války pobýval v Bretani, kam také následně situoval dobrodružství svého nejslavnějšího hrdiny Asterixe. Po skončení války začal v roce 1945 konečně kreslit komiksy, které ho tak proslavily.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Kromě mnoha dílů dobrodružství gala Asterixe a jeho přátel vytvořil Uderzo několik dalších komiksů jako příběhy Aryse Bucka (1946-47, jeden z možných předchůdců Asterixe), jeho syna prince Rollina (1947) a Belloye (1947-8), časopisu Bravo! kreslil epizodu Kapitán Marvel junior (1950) a roku 1951 se poté seznámil se svým budoucím dlouholetým přítelem a spolutvůrcem René Goscinnym. S ním vytvořil několikero komiksů a roku 1959 započali práci na komiksu Asterix. První díl vyšel v časopise Pilote 29. října 1959. Tomuto tématu se s velkým úspěchem věnuje Uderzo dodnes. V roce 1977 umírá jeho přítel René Goscinny a v Uderzově tvorbě dochází k útlumu a roku 2011 pak ohlašuje svůj konec na poli kresby a Asterixova dobrodružství odkazuje do rukou mladší generaci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]