Ratha játrá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ratha játrá v Purí v roce 2007

Ratha játrá je významný festival spojený s Pánem Džagannáthem (Krišnou) pořádaný ve městě Purí v indickém státě Urísa během června nebo července. Velká část dění v tomto městě je spojena s uctíváním Džagannátha v místním starobylém chrámu. Festival připomíná Krišnův návrat domů do Vrindávanu po dlouhé době odloučení od tamních obyvatel.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Ratha znamená v sanskrtu vůz nebo kočár a játrá označuje poutní cestu či procesí. Ratha játrá tedy znamená procesí vozů.

Festival[editovat | editovat zdroj]

Džagannátha (Krišna), Baladéva a Subhadrá jsou ve svých podobách múrti uctíváni v chrámu, ale během Ratha játry projíždějí po ulicích, aby každý – včetně oddaných, kterým není povolen vstup do chrámu (nehinduisté a cizinci) – dostal možnost je spatřit. Tři bohatě ozdobené, přibližně 15 m vysoké vozy připomínající chrámy jsou taženy po hlavní ulici zvané Grand Road do chrámu zvaného Gundičá Mandir vzdáleného asi 3 km od jejich chrámu. Tam zůstávají přibližně týden a poté se vracejí. Každý rok se pro tuto příležitost vyrábějí nové vozy. Miliony oddaných z celé Indie i zahraničí přicházejí do Purí s touhou dotknout se některého z provazů, za které jsou vozy taženy, neboť to považují za velmi zbožný čin a neváhají kvůli tomu ani riskovat život v obrovském davu. Účastníci procesí hrají a zpívají devocionální písně za doprovodu hudebních nástrojů. Mnoho indických televizních stanic vysílá přímý přenos z festivalu. Současně probíhá i vysílání na internetu.[1]

Mezinárodní Ratha játry[editovat | editovat zdroj]

Festivaly Ratha játrá zdomácněly ve většině velkých světových měst od roku 1967 (San Francisco) díky hnutí Hare Krišna, jehož zakladatel A. C. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda tento festival považoval za nedílnou součást aktivit hnutí. Nyní se každoročně pořádá například v Londýně, Paříži, New Yorku, Montrealu či Torontu.

Poprvé v České republice se Ratha játrá konala v Brně 21. září 2007.[2] První pražská Ratha játrá se konala 13. července 2008, druhá pak 19. července 2009.[3] Od té doby se většinou konala některou červencovou neděli.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rath Yatra na anglické Wikipedii.

  1. http://rathjatra.nic.in/
  2. Brněnská Ratha játrá, 2007. www.krsna.cz [online]. [cit. 2008-04-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-04-04. 
  3. Vůz velikosti dvoupatrového domu projel Prahou (včetně videa)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]