Randolph Churchill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Randolph Churchill
Randolph churchill nypl (retouched) (cropped).jpg
Narození13. února 1849
Blenheimský palác
Úmrtí24. ledna 1895 (ve věku 45 let)
Londýn
Příčina úmrtísyfilis
Místo pohřbeníSt Martin's Church, Bladon
Alma materEton College
Merton College
Cheam School
Povolánípolitik
Politická stranaKonzervativní strana
Manžel(ka)Jennie Churchill (1874–1895)
DětiWinston Churchill
Jack Churchill
RodičeJohn Spencer-Churchill a Frances Anne Spencer-Churchill
PříbuzníGeorge Spencer-Churchill, 8th Duke of Marlborough[1], Anne Innes-Ker, Duchess of Roxburghe[1], Sarah Wilson[1], Fanny Marjoribanks, Baroness Tweedmouth[1], Georgiana Curzon, Countess Howe[1], Lord Augustus Spencer-Churchill[1], Lord Charles Spencer-Churchill[1], Cornelia Guest, Baroness Wimborne[1], Lord Frederick Spencer-Churchill[1] a Lady Rosamond Spencer-Churchill[1] (sourozenci)
Randolph Churchill[1], Diana Churchill[1], Mary Soames[1], Marigold Frances Churchill[1] a Sarah Churchill[2][1] (vnoučata)
FunkceČlen 21. parlamentu Spojeného království (1874–1880)
Člen 22. parlamentu Spojeného království (1880–1885)
Sekretář státu Indie (1885–1886)
Člen 23. parlamentu Spojeného království (1885–1886)
Člen 24. parlamentu Spojeného království (1886–1892)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lord Randolph Henry Spencer Churchill (13. února 184924. ledna 1895) byl britský politik a otec budoucího britského premiéra Winstona Churchilla.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z významného šlechtického rodu Spencerů, byl třetím synem Johna Winstona Spencera-Churchilla, 7. vévody z Marlborough a jeho ženy Frances Anne Emily Vane-Tempestové (18221899), dcery 3. markýze z Londonderry.

Lord Randolph se seznámil 12. srpna 1873 na večírku pořádaném na lodi během regaty Cowes u pobřeží ostrova Wight s Jennií Jeromovou. Jennie byla dvacetiletá dcera Leonarda Jeroma, spoluvlastníka deníku New York Times a spekulanta, jenž přišel k velkému jmění sázkami v koňských dostizích. Lord Randolph a Jennie Jeromová se o tři dny později zasnoubili.

Svatba, která se uskutečnila 15. dubna 1874 na neutrální půdě britské ambasády v Paříži, nebyla žádnou velkou společenskou událostí. Byli oddáni za přítomnosti několika málo svědků, k nimž patřili rodiče nevěsty, ale žádný vévoda či vévodkyně. Rod Marlborough zastupoval starší bratr lorda Randolpha, Georg, markýz z Blandfordu.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V únoru 1874 byl lord Randolph těsně zvolen poslancem britského parlamentu pro Woodstock, na tradiční rodinné křeslo rodu Marlborough, avšak v roce 1884, když byly zrušeny "rodinné" volební obvody, o ně přišel. Lord Randolph brzy poté dojednal změnu volebního obvodu a setrval v parlamentu.

V roce 1885 se stal ministrem pro Indii a v roce 1886 ministrem financí, avšak byl ve skutečnosti v parlamentu rušivou postavou. Britský předseda vlády, markýz Salisbury, charakterizoval lorda Randolpha jako nestabilního, nezralého a divokého. U ostatních ministrů rovněž velmi neoblíben. Jeho první rozpočet zahrnoval snížení výdajů na zbrojení. První lord admirality a ministr války, kteří měli zájem investovat do vojenské výzbroje, jej sabotovali. Lord Randolph napsal lordovi Salisburymu a podal rezignaci s tvrzením, že tak učinil, aby se vyhnul třenicím a hádkám ve vládě. To celé byla ale pustá lež. Byl si jistý, že ho ministerský předseda požádá, aby ve vládě zůstal, ale mýlil se. Lord Salisbury v tom viděl příležitost, jak se lorda Randopha zbavit, a využil jí. Poté, co lord Randolph tak dokonale zničil svou kariéru, již nikdy do politiky nevstoupil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]