Ranč U Zelené sedmy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ranč U Zelené sedmy
Žánrrodinný
Formátseriál
NámětEva Pelantová
Ivo Pelant
HrajíMilena Steinmasslová
Miroslav Noga
Marian Beník
Pavel Zedníček
Ivana Škarková
Klára Tláskalová
Jana Štěpánková
Lubomír Kostelka
Patricie Solaříková
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Počet řad3
Počet dílů42 (krátká verze)
21 (dlouhá verze)
Obvyklá délka26 minut (krátká verze)
52 minut (dlouhá verze)[1]
Produkce a štáb
Produkční
společnost
Česká televize
Ateliéry Zlín
Premiérové vysílání
StaniceČeská televize
Vysíláno19980907a7. září 1998 – 20050613a13. června 2005
Ranč U Zelené sedmy na ČSFD, SZ
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ranč U Zelené sedmy je český televizní seriál Iva a Evy Pelantových. Po své premiéře v roce 1998 zaznamenal divácký úspěch. První řadu seriálu natočila Česká televize v koprodukci s Ateliéry Zlín. Ostatní dvě řady vyprodukovala jen Česká televize v letech 2000 a 2005. Seriál vyšel rovněž knižně, a to s doprovodnými kresbami Honzy Vyčítala.

Seriál má dvě verze, které se ovšem obsahem neliší – verze s krátkými díly (42 dílů po v průměru 26 minutách) a verze s dlouhými díly (21 dílů po v průměru 52 minutách). Dlouhé díly vznikly zařazením dvojic krátkých dílů za sebe (bez mezilehlých znělek). Při premiéře v letech 1998 až 2005 byl seriál vysílán ve verzi s dlouhými díly, v roce 2006 byla poprvé představena verze s krátkými díly.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Rodina Kudrnových bydlí v paneláku na sídlišti v pražských Vysočanech. Jednoho dne jim notář sdělí, že zdědili statek po strýci Hubertovi, o kterém nikdy neslyšeli. Napřed tam zajedou na víkend, potom tam nechají děti s babičkou na prázdninách a nakonec se tam i nastěhují. O ten později přijdou kvůli stavbě dálnice, proto se nastěhují do 20 km vzdálené hájenky, ze které se stěhoval hajný, poněvadž se tam jeho žena bála.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Maminka – Eliška Kudrnová[editovat | editovat zdroj]

(Milena Steinmasslová)

Původním povoláním optička. Dbá o správnou výživu celé rodiny. Napřed kupovala za velké peníze kozí mléko, po přestěhování na ranč se starala o kozu a další domácí zvířata.

Tatínek – Vojtěch Kudrna[editovat | editovat zdroj]

(Miroslav Noga, dabuje Petr Rychlý)

Původním povoláním programátor. Na ranči byl renesanční člověk, čímž dováděl ženu k šílenství a rodinné konto k minusu. Jeho snem byl kůň, který se mu splnil při jeho čtyřicátých narozeninách.

Štěpán Kudrna[editovat | editovat zdroj]

(Marian Beník)

Vypravěč celého příběhu. Přál si psa, a tak, když na ranči dostal k Vánocům atlas psů, byl zklamaný. Překvapení bylo, když před rančem čekal skutečný pes Dáreček, kterého mu dala babička. Kameru získal díky babiččině neplánovanému „kaskadérskému výkonu“ v den její svatby v soutěži Tak neváhej a toč. V lásce neměl moc štěstí. Kvůli své nešťastné lásce ke spolužačce Markétce Čimperové dokonce přemýšlel o sebevraždě. Svou pravou, o níž si nejprve myslel, že je to kluk, nakonec potkal v bourající se čtvrti.

Matěj Kudrna[editovat | editovat zdroj]

(Pavel Zedníček)

Malý rozumbrada. Vždy má po ruce něco chytrého a hodně čerpá ze svého minulého života větou: "To já, v minulým životě..." Po dobu, kdy je nejmladší, je chráněncem maminky a ta mu odpustí každou lumpárnu.

Eliška Kudrnová[editovat | editovat zdroj]

(Ivana Škarková)

Eliška – přezdívaná Elis (podle anglické Elizabeth) – se učila angličtinu dobře a ráda. Její láska k lektorovi angličtiny Mikeovi skončila v Praze zápisem v trestním rejstříku poté, co se po rozchodu s Mikem, který přestože jí slíbil, že po návratu z Číny budou spolu, plánoval odcestovat zpět do Číny na další rok, zapletla do probíhající demonstrace, kde byla zadržena s kamenem v ruce. Ani její druhá láska k majiteli autobazaru Pavlovi se, hlavně mamince a Štěpánovi, hrdému milovníkovi koní, nelíbila, zato Matějovi ano. Maminka by jako nápadníka Elis nejraději viděla veterináře Hrocha.

Adélka Kudrnová[editovat | editovat zdroj]

(Klára Tláskalová)

Maminka ji původně chtěla porodit doma s rodinou. Na poslední chvíli si to však rozmyslela, a tak ji Elis odvezla do porodnice. Díky ní děda Jeřábek oprášil své housle a začal na ně znovu hrát.

Babička – Eliška Jeřábková[editovat | editovat zdroj]

(Jana Štěpánková)

Babička s velkým smyslem pro humor. Původním povoláním řidička tramvaje. Nikoho nešetřila svými jízlivými poznámkami, kterými se ze začátku snažila sabotovat přestěhování na ranč. Později si přivlastnila všechny zásluhy ve své knižní verzi Ranč U Zelené sedmy (seriálová knížka a reálné knižní vydání nejsou stejné).

Alois Jeřábek[editovat | editovat zdroj]

(Lubomír Kostelka)

Soused, který si poradí se vším kromě babičky. S babičkou se rychle spřátelil a nakonec se i vzali. Pro sebe i své přátele pálí doma pálenku zvanou Jeřábkovice.

Anička Studničková[editovat | editovat zdroj]

(Patricie Solaříková)

Anička Studničková se s Matějem setkala poprvé, když se rodina přestěhovala na Ranč a Matěj začal chodit na novou školu. Matěj zjišťuje, že Anička je šikanovaná nejen spolužačkami, ale také učitelkou Peštovou. Postupně se z Aničky, přezdívané Studna, a Matěje stávají přátelé a nakonec také partneři. Jelikož to Anička nemá doma jednoduché, její otec je několikráte popisován jako agresivní a hrubý, dokonce je zmíněno, že Aničku i bil, tráví Anička s rodinou Kudrnových spoustu času.

Matěj je rozhodnutý, že jakmile bude Aničce 18, vezmou se.

Hroch[editovat | editovat zdroj]

(Robert Jašków)

Vladimír Hroch je veterinář, kterého rodina poznala, když se rozhodla prodat jednoho z koní. Postupně se stává rodinným přítelem Kudrnových, což se projevu kupříkladu tím, že je požádá, aby od nich mohl mít hříbě, které by si v jejich stáji také ustájil. V době, kdy je Kudrnovic klisna březí, jezdí se Hroch se svojí známou projet. Elis se po rozchodu s Pavlem zamiluje právě do Hrocha, ovšem ten o ní zpočátku nejeví zájem. V jedné z posledních scén seriálu se dozvídáme, že se dali dohromady a dokonce spolu měli potomka.

Peštová[editovat | editovat zdroj]

(Simona Stašová)

Matějova učitelka, která si zasedla na Aničku. V době její psychické krize jí nejvíc pomohla maminka Kudrnová, která jí mimo jiné léčila svojí vynikající cukínovou polévkou. Během svého pobytu na ranči začala mít Matěje docela ráda a stal se z ní veselejší člověk.

Markéta[editovat | editovat zdroj]

Ve třídě byla nová žákyně, původem z Ústeckého kraje, kde byl však velice špatný vzduch, což vedlo k tomu, že se dusila, a Štěpán se do ní okamžitě zamiloval. Aby ji získal, zkoušel se vytahovat s koněm Hubertem a zval Markétu ať se projede. Sešli se tedy na louce a Markéta Štěpánovi s koněm ujela. Sešli se tak ještě dvakrát a Štěpán poznal, že nemá ráda jeho, ale koně. Proto ji Štěpán začal nesnášet.

Postava se objevila jen v první řadě, dále se s ní nesetkáváme.

Františka[editovat | editovat zdroj]

(Lenka Novotná)

V poslední řadě seriálu se Štěpán rozhodl, že se chce zabývat filmováním "sociálních případů". Při snaze natočit záběry pro svůj film narazil ve Veselí, městečku, kam chodil do školy, na čtvrť v příšerném stavu. Zde natáčel "feťácké doupě", ze kterého ho vyhnal jeden z obyvatel. Na útěku přeskočil Štěpán zeď a dostal se tak na pozemek plný psů. Před "jistou smrtí" byl zachráněn Frantou. K domu se poté ještě vrací a zjišťuje, že Franta je holka. Ve 41. díle zachrání s Františkou psa, ovšem zaplatí za to tvrdou cenu - přinese na Ranč blechy. Následně s Františkou začne chodit.

Ke konci poslední epizody (42.) se dozvídáme, že Františka, původně vyučená švadlena, vede vlastní útulek. Ten jí pomohlo založit nejen vedení města Veselí, ale také Kudrnovic rodina.

Mike[editovat | editovat zdroj]

(Michael Minard)

Elis se s Mikem setkává na kurzu angličtiny, kde se dohodnou, že za ní Mike přijede na Ranč. Elis je s rodiči dohodnutá, že po maturitě odletí za Mikem, ovšem k tomu již nedojde, jelikož jí Mike zradí - namísto toho, aby plánoval jejich společnou budoucnost, rozhodne se, že odletí podruhé do Číny, tentokráte minimálně na rok.

V době, kdy Kudrnovi provozují ozdravné pobyty, se seznamujeme také s Mikovými rodiči. Tajně přijedou na Ranč, aby zjistili, jak rodina žije.

Pavel[editovat | editovat zdroj]

(Rostislav Novák ml.)

S postavou Pavla se diváci a Elis seznamují ve chvíli, kdy Elis nabourala při cestě ze školy otcovo auto. Podařilo se jí přesvědčit Pavla, aby jí prodal jedno ze světel, které má okamžitě dostupné, a jelikož mu za opravu dluží (8000 Kč), znovu se setkávají o několik dní později. Postupně se Elis do Pavla zamiluje, což vede k tomu, že pro něj nejen začne pracovat, ale také se k němu nastěhuje. Když rodina odjede na hory, Elis předstírá zranění nohy, aby mohla zůstat s Pavlem. Jelikož ale Elis musí na Ranč, aby podojila kozy, pohádá se s Pavlem, což vede až k tomu, že se rozejdou.

Pavel si během vztahu s Elis získává přízeň rodiny, hlavně Matěje a babičky; Matěje s sebou bere na Slovensko na závody, babičku nechává řídit řadu svých vozů.

Seznam epizod[editovat | editovat zdroj]

První řada (1998)[editovat | editovat zdroj]

Seznam epizod v první řadě
Číslo epizody Název epizody
1 1 Jak jsme se stali rančery
2 2 Jak jsme se rozmnožili
3 3 Jak jsme kosili
4 4 Jak jsme našli vodu
5 5 Jak jsme byli dohnáni k podnikání
6 6 Jak jsme se božích darů dočkali
7 7 Jak jsme se stali chovateli koní
8 8 Jak jsem se poprvé zamiloval
9 9 Jak tatínek stavěl traktor
10 10 Jak maminka začala mít ráda Dárečka
11 11 Jak Elis ke štěstí nepřišla
12 12 Jak do babičky vstoupil duch Dobromily Rettigové
13 13 Jak maminka k zimnímu spánku ulehla
14 14 Jak jsme dostali všichni klaustrofobii

Druhá řada (2000)[editovat | editovat zdroj]

Seznam epizod ve druhé řadě
Číslo epizody Název epizody
15 1 Černý pátek na Ranči
16 2 Jak jsme znovu našli ztracený ráj
17 3 Jak vypukla česko-americká válka
18 4 Jak jsme zažili mezinárodní ostudu
19 5 Jak jsme neváhali a točili
20 6 Jak se nad Rančem zablýskalo na lepší časy
21 7 Jak jsme se vrátili do minulého století
22 8 Jak jsme se probojovali do finále
23 9 Jak jsem začal mít dobré nápady
24 10 Jak jsme vzkřísili Joachima Krauseho
25 11 Jak jsme všichni utrpěli šok
26 12 Jak Elis jela rallye
27 13 Jak jsme měli kojence i Japonce
28 14 Jak se věštba splnila

Třetí řada (2005)[editovat | editovat zdroj]

Seznam epizod ve třetí řadě
Číslo epizody Název epizody
29 1 Jak jsme se vším praštili
30 2 Jak se Elis postavila globalizaci
31 3 Jak se v naší rodině rozmohlo kuplířství
32 4 Jak jsme závodili
33 5 Jak jsme mechanizovali naši rostlinnou výrobu
34 6 Jak jsme se stali závisláky
35 7 Jak jsme se vzbouřili
36 8 Jak jsme se léčili ze závislosti
37 9 Jak jsme mamince splnili její sen
38 10 Jak se nám ztracená dcera navrátila
39 11 Jak jsme se neodvážili zeptat
40 12 Jak jsem málem přišel o život
41 13 Jak jsme se všichni drbali
42 14 Jak kostky byly vrženy

Reference[editovat | editovat zdroj]