Raška (region)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Serbia022.png

Raška je zeměpisná oblast v jihozápadním Srbsku, v hornaté krajině hraničící s Černou Horou a Bosnou a Hercegovinou. Její jižní část tvoří území dnešního regionu známého jako Sandžak. Raška získala svůj název podle stejnojmenné řeky.

Význam regionu[editovat | editovat zdroj]

Samotné jméno Rasija (Raška) se poprvé připomíná roku 1189. Od této doby se začalo používat i v jiných jazycích pro označení Srbů, a to až do 18. století. Hlavně mezi Němci, Benátčany a Maďary; dodnes mnohá města v Maďarsku nesou předponu Rács- podle původní srbské menšiny. Jméno Rašky dnes nese Rašský okruh, jedna z administrativních součástí moderní Republiky Srbsko.

Raška v dějinách[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Raška (království).

V dobách středověku byla Raška také jedním ze srbských států. Její vládci (župani) začali od počátku 12. století organizovat vojenské pochody proti Byzantské říši. Rašský vládce Stefan Nemanja se v druhé polovině téhož století stal nejmocnějším ze srbských vladařů. Sídlem župy bylo město Ras, které se nacházelo nedaleko dnešního Nového Pazaru. Z tohoto území se pod vládou Nemanjových potomků ze stejné dynastie, která byla známá jako Nemanjićové později vytvořilo středověké srbské království. Během osmanské vlády bylo území z velké části připojeno k Bosně a Hercegovině jako Novipazarský sandžak. Jméno Sandžak (turecký název pro kraj), které označovalo tureckou autonomní oblast, se však časem vžilo jako místní označení pro tento region.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Raška na srbské Wikipedii.