Růžový panter (sdružení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Růžový panter (RP) je česká nevládní nezisková organizace bojující proti korupci ve všech jejich známých formách. Při této aktivitě vychází ze znalosti místních způsobů, forem a modifikací korupce. Korupci vnímá a definuje jako získání výhod z dějů ve veřejném prostoru, které nejsou dovolené a jsou většinou nezákonné. Za správných podmínek mají být založeny na transparenci, férové soutěži, spravedlnosti, demokratických pravidlech, vládě práva a dobrých mravech. Výhody (benefity) z nelegálního chování mohou mít různou podobu, nejenom tedy přímou peněžní úplatu.

Jméno organizace bylo s poněkud poetickým podtextem přejato ze známých filmů s úmyslem, že i velmi vážné věci mohou být zasazeny do satirického rámce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nezisková organizace Růžový panter byla založena 24. května 2002, kdy byla také registrována u Ministerstva vnitra ČR jako občanské sdružení mající za hlavní cíl monitorování korupce ve veřejné správě. Na počátku stála v čele organizace Iveta Jordánová.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

RP se snaží soustavně sledovat události a děje, kde je příležitost a prostor ke korupci ve veřejné správě zahrnující zejména klientelistické vztahy, státní dotace přidělované neprůhledným způsobem firmám s neznámými vlastníky a veřejné zakázky. Organizace se dále zaměřuje na vymáhání informací, které musí být ze zákona veřejné, problematiku státních a evropských dotací a analyzování ukázkových případů, které demonstrují selhání výkonu státní správy. Zajímá se o bezpečnostní problematiku, zejména legislativu v oblasti utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti a Národní bezpečnostní úřad. Organizace se angažuje ve Sdružení místních samospráv České republiky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]