Puente de Segovia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Puente de Segovia
Madrid - Segovia Bridge.jpg
Základní údaje
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Město Madrid
Přes Manzanares
Architekt Juan de Herrera
Souřadnice
Parametry
Typ obloukový most
Materiál žula
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Puente de Segovia (česky Segovijský most) je renesanční most v centru španělského Madridu, dílo architekta Juana de Herrera. Most je vystavěn z žulových kvádrů a sestává z devíti půlkrhových oblouků. Nachází se na křižovatce ulice Calle de Segovia s řekou Manzanares, na místě, které v minulosti tvořilo jednu z hlavních přístupových cest do města.

První zmínky o této stavbě, známé dříve jako Puente Segoviana, pocházejí ze 14. st., kdy král Alfons XI. Kastilský potvrdil stavbu mostu prostřednictvím dvou dopisů, napsaných v letech 1345 a 1346. Na prvních kresbách a malbách města, datovaných do 14. st., je most vyobrazen s devíti či s třinácti oblouky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vista del Alcázar Real y entorno del Puente de Segovia (Pohled na královský alcázar a okolí Puente de Segovia), anonymní umělec, asi 1670

Puente de Segovia je nejstarší stále stojící most ve městě. Jeho stavbu nařídil král Filip II. a byla svěřena jeho oblíbenému architektovi, Juanovi de Herrera, který rovněž navrhl královský palác v Aranjuezu či klášter El Escorial. Stavba mostu proběhla v letech 15821584 a bylo na ní vyčleněno 200 000 dukátů.

O šest dekád později, roku 1648, prošel most rekonstrukcí, kterou vedl architekt José de Villarreal. V témže roce byla u vstupu na most umístěna dekorativní brána, dílo Teodora Ardemanse, která měla zvýšit monumetalitu celé stavby. Postupem času byla brána odstraněna.

V listopadu 1936, během španělské občanské války, byl most skupinou republikánů vyhozen do povětří, aby se tak zamezilo vstupu frankistických jednotek pod vedením generála Yagüe do Madridu. Po skončení bojů byl most zrekonstruován, přičemž byly učiněny některé úpravy, ovšem s respektem k originální podobě mostu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Bridge of Segovia (Madrid) na anglické Wikipedii a Puente de Segovia na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]