Psoralen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fotoaktivní psoralen

Psoralen je skupina sloučenin vzniklých jako přírodní obranné látky rostlin. Řadí se mezi furokumariny. Jejich charakteristikou, využívanou v medicíně, mj. je, že zvyšují citlivost kůže na sluneční světlo včetně UV záření.

Výskyt v přírodě[editovat | editovat zdroj]

Dětelník lískolistý (Psoralea corylifolia), zvaný Babchi. Rostlina je využívána v ajurvédských léčebných postupech

Tyto látky jsou obsaženy především v rostlinách rodu morač neboli pakmín z čeledi miříkovité (Apiaceae) a v některých rostlinách z čeledi routovité (Rutaceae). Psoraleny se také přirozeně vyskytují v semenech dětelníku lískolistého (Psoralea corylifolia), který tomuto typu látek dal název. Dále je najdeme např. v bolševníku, ale i fících, celeru, petrželi a citrusech.

Léčebné účinky[editovat | editovat zdroj]

Fotodermatitida vyvolaná bolševníkem Sosnowského

Psoraleny jsou fotoaktivní, tzn. jejich účinek je zesílen působením UV záření. Díky této vlastnosti jsou psoraleny používány při léčbě lupenky, ekzému a vitiliga. Toto léčebné využití má dlouhou historickou tradici již od starého Egypta. V kombinaci se světlem jsou však rakovinotvorné a je třeba je užívat střídmě a pod lékařskou kontrolou.

Nejznámějšími fototerapiemi (světloléčbami) jsou:

  • PUVA - Psoralen + UVA světlo (vlnová délka 320-400 nm)
  • PUVB - Psoralen + UVB světlo (vlnová délka 311 nm)

Kombinace psoralenu či methoxsalenu se světlem však po dlouhodobém používání zvyšuje riziko rakoviny, a postup a množství osvitu jsou tedy přesně dávkovány.[1]

Toxicita[editovat | editovat zdroj]

Dráždí kůži a v kombinaci se světlem a UV zářením způsobují těžké a obtížně léčitelné kontaktní fotodermatitidy (vyrážky a puchýře), viz zejména bolševníky (např. bolševník velkolepý), routa vonná, třemdava bílá, jedovatce (např, jedovatec kořenující a jedovatec pýřitý) a škumpy (včetně škumpy orobincové).[2]

Mnohé z furokumarinů jsou extrémně toxické pro ryby, a je jich proto využíváno k lovu ryb v Indonésii.

Léčiva[editovat | editovat zdroj]

V ČR jsou mj. dostupné tyto psoraleny:

  • mast Oxoralen - na předpis a zdarma, aplikovaná lokálně
  • pilulky Oxsoralen - na předpis a osvit celého těla [3]

Účinnou látkou Oxoralenu je methoxsalen (8-methoxypsoralen), vyráběný z rostliny morač větší, lidově zvané pakmín.

Z této rostliny léčitelé také vyrábějí tzv. pakmínovou mast, jejíž užití však není odborně přesně předepsáno. V prodeji jsou i semena rostliny pakmín visnaga.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Momtaz K, Fitzpatrick TB. The benefits and risks of long-term PUVA photochemotherapy. Dermatol Clin. April 1998, s. 227–34. DOI 10.1016/S0733-8635(05)70005-X. PMID 9589196. (anglicky) 
  2. MEDICINA.cz - První český zdravotnický portál. MEDICINA.cz - První český zdravotnický portál [online]. 2000-06-06 [cit. 2020-09-14]. Dostupné online. 
  3. http://www.sukl.cz/download/pil/PI15981.pdf OXSORALEN - měkké tobolky - (Methoxsalenum)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]