Vitiligo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vitiligo - projevy na ruce
Vitiligo - projevy na nohou

Vitiligo (latinsky Vitiligo vulgaris) je neinfekční kožní porucha, kdy dochází ke ztrátě melanocytů - buněk tvořících kožní pigment. U nemocného se projevuje světlými skvrnami na kůži nepravidelných tvarů, nejčastěji okolo prstů, úst, očí, genitálu, kloubů a třísel. Z postižených míst mohou vyrůstat chloupky též se ztrátou pigmentu.

Název pochází z latiny ze slova vitium, což je vada a vitelis, znamenající bílou barvu. Dne 25. června se slaví Světový den vitiliga, který u nás připomíná např. Nemocnice na Bulovce.[1]

Definice[editovat | editovat zdroj]

Vitiligo je autoimunitní porucha, projevující se akumulací cytotoxických T-lymfocytů na rozhraní pigmentované a depigmentované kůže a jejich infiltrací do pigmentované části kůže destruující melanocyty a rozšiřující depigmentované plochy.

Touto poruchou trpí 0,38 až 4 % populace.[2] Jenom ve Spojených státech amerických je postiženo tímto onemocněním zhruba 2-5 miliónů lidí, na celém světě je to pak 40-50 miliónů.[3] U většiny nemocných se poprvé projeví ve věku 20-30 let. U nemocných se ložiska mohou dále rozšiřovat po celém těle. Dodnes není léčitelná. U části nemocných se již vytvořená ložiska dají částečně vyléčit, ale nelze zaručit, že po zbytek života nevzniknou nová.

 • Lokalizované vitiligo se vyskytuje samostatně či vícečetně, nicméně postihuje relativně malý okrsek kůže, který je nervově zásobován z určité části míchy (z jednoho dermatomu).
 • Generalizované vitiligo postihuje velkou část těla, zejména tváře a končetiny.
 • Univerzální typ postihuje kůži celého těla, může být přítomno několik málo ložisek zvýšené pigmentace.
 • Od albinismu se liší nepřítomností postižení očí (zde pigment tedy je přítomen a nemocný má normální barvu duhovek). Smíšený typ je určitou variantou předchozích.

Průběh je u každého jedince jiný, horší se předpokládá u atopiků (nemocných s atopickým ekzémem, alergiemi). Možná je i regrese, tj. ústup onemocnění, zejména pak v letních měsících, nicméně bez léčby se nejedná o časté případy.

Dědičnost[editovat | editovat zdroj]

Tato porucha je zřejmě geneticky podmíněná, není však obvykle dědičná. Postihuje obě pohlaví stejně často.

Poslední výzkumy naznačují, že na jejím vzniku se podílí nejméně 23 genů[4]. Jedná se tedy o kombinaci, kterou není možno, či jen velmi obtížně, z obou rodičů zkombinovat - zdědit.

Vitiligo tedy ve většině případů nemají ani rodiče ani děti osob s touto poruchou, jako dokazují i případy dětí českých osobností s vitiligem, např. Bolka Polívky.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Vitiligo je v současnosti neléčitelné. Některé moderní přípravky dokáží - alespoň částečně - pigment obnovit. Jejich účinnost je omezená a může dojít k regresi. Je tedy třeba s léčbou začít co nejdříve po objevení prvních příznaků - dokud jsou ložiska malá. Léčba obvykle probíhá jako kombinace mastí a ozařování omezeným spektrem světla, případně i koupelemi v solném roztoku opět v kombinaci se světelným ozařováním (tato druhá verze je v Česku hrazena některými pojišťovnami).

 • pomocí vysoce specializovaných mastí
 • světloléčba - ultrafialové záření vlnových délek UVB a UVA. Některé české pojišťovny (např. OZP) tuto léčbu hradí.

K léčebnému účelu se obvykle používají krémy přímo podporující vytváření pigmentu či potlačující imunitní reakci v kůži (Protopic), přípravky obsahují látky tlumící depigmentaci (ztrátu pigmentu) či obsahující přímo enzym superoxid dismutáza, který je v kůži osoby s vitiligem likvidován (Vitiskin). Jejich užívání musí být obvykle dlouhodobé (po řadu měsíců), než je pozorován účinek. Účinnost navíc bývá omezená v závislosti na rozsahu postižení. Ve většině případů (kromě gelu Vitiskin) se jedná o přípravky na předpis:

 • Vitiskin gel
 • Protopic - imunomodulátor
 • Elidel

Zmíněné krémy se obvykle používají v kombinaci s fototerapií - ozařováním světlem UVA nebo UVB ze speciální lampy. I tyto lampy je možno zakoupit na volném trhu.

Užívání vitamínů (hlavně A, C, E – tzv. antioxidantů), minerálů a stopových prvků (doporučovány jsou selen a zinek) je víceméně jen podpůrné.

Nepatří mezi poruchy, na které by se umíralo, může však být velmi nepříjemné, nejen z estetického důvodu. V lékárně je možné zakoupit speciálních krémů a gelů, které působí jako ochrana pokožky a jsou přímo určeny k tomuto účelu.

Rizikové faktory vitiliga[editovat | editovat zdroj]

Rizikovým faktorem číslo jedna je výskyt v rodině, nicméně ani zde nelze přesně určit, zda a s jakou pravděpodobností se onemocnění u potomků vyskytne či nikoli. Případy, kdy se vitiligo v rodině objeví, aniž by se pak vyskytlo u předků a poté u potomků postiženého, jsou zcela běžné.

Onemocnění vzniká souhrou víceméně neznámých faktorů, mezi než pravděpodobně patří i genetické vlohy, stav imunitního systému a stav pokožky. Jakékoli poranění může spustit kaskádu dějů, které mohou vést k depigmentaci. Porucha pigmentace v místě poranění bývá popisována jako tzv. Koebnerův fenomén.

Vitiligo se občas spojuje s dalšími 'autoimunitními poruchami', která nemusí být závažného charakteru. Mezi takováto onemocnění patří poruchy štítné žlázy, u nichž je koincidence s vitiligem až 30 % (zvýšená i snížená funkce štítné žlázy, např. Graves-Basedowova choroba, Hashimotova thyreoiditis), cukrovka (diabetes mellitus), perniciózní anémie (chudokrevnost), revmatoidní artritida, Crohnova choroba (nespecifický střevní zánět), Addisonova choroba, systémový lupus erythematodes, myasthenia gravis a další.

Někteří nemocní mohou kvůli této kosmetické vadě trpět depresemi.

Osobnosti trpící vitiligem[editovat | editovat zdroj]

Vitiligo je nemocí slavných osobností. Jak je patrné, ani tato poměrně viditelná porucha tvorby pigmentu jim nebrání vést aktivní život v společnosti.

Osobnosti v ČR s vitiligem[editovat | editovat zdroj]

Vitiligem trpí i slovenští herci a herečky. [8]

Osobnosti s vitiligem v cizině[editovat | editovat zdroj]

Další řada slavných osobností viz "Famous Vitiligans"

Kosmetická řešení[editovat | editovat zdroj]

Vedle použití speciálních krémů je k dispozici i kosmetická kamufláž a podobná opatření kosmetického charakteru:

 • kosmetická kamufláž - pomocí make-upu nebo pomocí samoopalovacího krému. Bílá ložiska se dají zamaskovat pomocí vhodně zvoleného makeupu či samoopalovacími krémy. Možná je i tetováž vitiliga (tj. vpravení pigmentů pomocí tetovací jehly), obvykle však není doporučována pro potenciální aktivaci onemocnění.
 • repigmentace - implantace pigmentových kožních buněk do postižených míst
 • depigmentace - pokud je postižení velkého rozsahu, provádí se odstranění pigmentu ze zbývajících částí těla, aby došlo k jednotné světlosti kůže. Variantu depigmentace zvolil např. Michael Jackson.

Doporučuje se postižená místa neopalovat, respektive chránit opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem. Rakovina kůže u osob s vitiligem však obecně není příliš známa. Dodržovat správnou životosprávu a vyvarovávat se stresovým situacím.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://bulovka.cz/nemocnice-na-bulovce-bojuje-za-svetovy-den-vitiliga/ Bulovka - Světový den vitiliga
 2. http://www.lfhk.cuni.cz/dermat/standardy/vitiligo_b.htm
 3. Vitiligo symptoms and treatment. www.nmihi.com [online]. [cit. 2017-06-01]. Dostupné online. 
 4. http://www.sci-news.com/genetics/risk-genes-vitiligo-04264.html Twenty-three new genes involved in risk for autoimmune vitiligo have been identified by an international group of scientists
 5. http://www.blesk.cz/clanek/ostatni-mobilni-aplikace-celebrity/201697/bolek-polivka-63-ma-nemoc-bilych-skvrn.html
 6. http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/104141/lenka-krobotova-37-trpi-nevylecitelnou-nemoci.html
 7. http://afop.cz/blog/fototema/polaroid-velky-format/ Polaroid na velký formát - viz fotografie Jana Hnízda
 8. http://www.pluska.sk/soubiznis/spravy-klebety/nase-celebrity/trpia-nasi-znamy-herci-stratou-pigmentu.html
 9. http://articles.nydailynews.com/2010-02-10/gossip/27055882_1_acute-propofol-intoxication-conrad-murray-jackson-family
 10. http://worldneverland.blog.cz/1008/prince-michael-jackson-ma-vitiligo
 11. http://www.popsugar.com/beauty/photo-gallery/35359529/image/35359545/Chantelle-Brown-Young

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.