Vitiligo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vitiligo
Vitiligo03.jpg
Vitiligo - projevy na ruce
Klasifikace
MKN-10 L80 [1]
Klinický obraz
Postižený systém Jiné nemoci kůže a podkožního vaziva

Vitiligo (latinsky Vitiligo vulgaris) je neinfekční kožní porucha, kdy dochází ke ztrátě melanocytůbuněk tvořících kožní pigment (melanin). U nemocného se projevuje světlými skvrnami na kůži nepravidelných tvarů, nejčastěji okolo prstů, úst, očí, genitálu, kloubů, třísel a obličeje. Z postižených míst mohou vyrůstat chloupky též se ztrátou pigmentu.

Vitiligo podle mezinárodní kodifikace nese Kód diagnózy dle MKN-10: L80. Je vedeno jako nemoc kůže a podkožního vaziva.

Název pochází z latiny ze slova vitium, což je vada a vitelis, znamenající bílou barvu. Dne 25. června se slaví Světový den vitiliga.[1]

Definice[editovat | editovat zdroj]

Vitiligo - projevy na nohou

Vitiligo je autoimunitní porucha, projevující se akumulací cytotoxických T-lymfocytů na rozhraní pigmentované a depigmentované kůže a jejich infiltrací do pigmentované části kůže ničící melanocyty a rozšiřující depigmentované plochy.

Touto poruchou trpí 0,38 až 4 % populace[2], tedy v České republice 38-400 tisíc osob, jedná se tedy o poměrně rozšířený problém. Jenom ve Spojených státech amerických je postiženo tímto onemocněním zhruba 2-5 miliónů lidí, na celém světě je to pak 40-50 miliónů.[3] U většiny nemocných se poprvé projeví ve věku 20-30 let. U nemocných se ložiska mohou dále rozšiřovat po celém těle. Dodnes není léčitelná. U části nemocných se již vytvořená ložiska dají částečně repigmentovat, ale nelze zaručit, že po zbytek života nevzniknou nová.

 • Lokalizované vitiligo se vyskytuje samostatně či vícečetně, nicméně postihuje relativně malý okrsek kůže, který je nervově zásobován z určité části míchy (z jednoho dermatomu).
 • Generalizované vitiligo postihuje velkou část těla, zejména tváře a končetiny.
 • Univerzální typ postihuje kůži celého těla, může být přítomno několik málo ložisek zvýšené pigmentace.
 • Od albinismu se liší nepřítomností postižení očí (zde pigment tedy je přítomen a nemocný má normální barvu duhovek). Smíšený typ je určitou variantou předchozích.

Průběh je u každého jedince jiný, horší se předpokládá u atopiků (nemocných s atopickým ekzémem, alergiemi). Možná je i regrese, tj. ústup onemocnění, zejména pak v letních měsících, nicméně bez léčby se nejedná o časté případy.

Dědičnost[editovat | editovat zdroj]

Tato porucha je zřejmě geneticky podmíněná, nemusí však být dědičná. Postihuje obě pohlaví stejně často.

Poslední výzkumy naznačují, že na jejím vzniku se podílí nejméně 23 genů[4]. Jedná se tedy o kombinaci, kterou není možno, či jen velmi obtížně, z obou rodičů zkombinovat – zdědit.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Vitiligo je v současnosti neléčitelné. Jeho projevy jsou však omezeně kontrolovatelné a odbarvenou kůži lze přinejmenším částečně repigmentovat. Je třeba s léčbou začít co nejdříve po objevení prvních příznaků – dokud jsou ložiska malá či u dětí.

Terapie (nikoliv léčba) obvykle probíhá jako tzv. Kombinované terapie: kombinace opalování světlem UVB v kombinaci s několika druhy mastí aj. Monoterapie (tj. světlo bez masti a obráceně mast bez světla UVB) jsou považovány za méně účinné. Tyto terapie dokáží alespoň částečně pigment obnovit. Jejich účinnost je omezená, nepůsobí na každého nebo na všechna místa na těle, a může dojít k regresi. V České republice jsou některé z terapií hrazeny pojišťovnami.

 • světloléčba – UVB (ultrafialové záření vlnových délek 311 nm) anebo P-UVA (Psoralen s ultrafialovým zářením UVA) je hrazena pojišťovnou. Variantou je komerční excimerový laser.
 • specializované masti
  • Oxoralen – zcitlivuje kůži na sluneční záření, na předpis při léčbě, patří mezi tzv. Psoraleny, bylinného původu
  • Kortikoidy
  • Protopic – imunomodulátor, také původně přírodního původu

Spíše jako doplňky slouží méně účinné gely:

K léčebnému účelu se obvykle používají krémy přímo podporující imunitní reakci a vytváření pigmentu (Oxoralen) či naopak potlačující imunitní reakci v kůži (Protopic), přípravky obsahují látky tlumící depigmentaci (ztrátu pigmentu) či obsahující přímo enzym superoxid dismutáza, který je v kůži osoby s vitiligem likvidován (Vitiskin, Vitix). Jejich užívání musí být obvykle dlouhodobé (více měsíců), než je pozorován účinek. Účinnost navíc bývá omezená v závislosti na rozsahu postižení. Ve většině případů (kromě gelů Vitiskin či Vitix) se jedná o přípravky na předpis.

Zmíněné krémy se obvykle používají v kombinaci s fototerapií – ozařováním světlem UVB ze speciální lampy. Tyto lampy je možno zakoupit i na volném trhu.

Užívání vitamínů (hlavně A, C, E – tzv. antioxidantů), minerálů a stopových prvků (doporučovány jsou selen a zinek) je jen podpůrné.

Terapeutická centra a výzkum[editovat | editovat zdroj]

Terapiemi vitiliga se u nás nejdéle zabývají tyto odborné lékařské instituce v Praze:

 • ProSanum
 • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
 • Nemocnice Bulovka

Výzkum vitiliga v ČR neexistuje, ve světě se mu však věnuje více odborných institucí, např. University of Massachussets v USA.

Nejnovější výzkum[editovat | editovat zdroj]

Dříve stagnující výzkum vitiliga nabral v posledních dvou letech na rychlosti. Na vitiligo se soustředí několik probíhajících výzkumů, zaměřujících se především na vliv oxidačního stresu na buňky, mj. na roli proteinu Nrf2-ARE.[5]

Jedním z nejnověji zkoumaných směrů léčby je využití nových léků působících jako inhibitory Janusovy kináze JAK[6], tj. léku Xeljanz (tofacitinib)[7] a Jakafi (ruxoltinib), podávaném ústně, spolu s terapií světlem UV-B[8].

Lék Xeljanz byl již registrován v USA i Evropě včetně České republiky[9] proti revmatické artritidě a je velmi úspěšný[10]. Testy na jeho využití proti vitiligu dosud nebyly ukončeny.

Rizikové faktory vitiliga[editovat | editovat zdroj]

Rizikovým faktorem číslo jedna je výskyt v rodině, nicméně ani zde nelze přesně určit, zda a s jakou pravděpodobností se onemocnění u potomků vyskytne či nikoli. Případy, kdy se vitiligo v rodině objeví, aniž by se pak vyskytlo u předků a poté u potomků postiženého, jsou zcela běžné.

Jakékoli poranění může spustit kaskádu dějů, které mohou vést k depigmentaci. Porucha pigmentace v místě poranění bývá popisována jako tzv. Koebnerův fenomén.

Vitiligo se občas spojuje s dalšími 'autoimunitními poruchami', která nemusí být závažného charakteru. Mezi takováto onemocnění patří:

Někteří nemocní mohou kvůli této kosmetické vadě trpět depresemi.

Osobnosti trpící vitiligem[editovat | editovat zdroj]

Vitiligo je nemocí slavných osobností. Jak je patrné, ani tato poměrně viditelná porucha tvorby pigmentu jim nebrání vést aktivní život v společnosti.

Osobnosti v ČR s vitiligem[editovat | editovat zdroj]

Vitiligem trpí i slovenští herci a herečky. [15]

Osobnosti s vitiligem v cizině[editovat | editovat zdroj]

Další řada slavných osobností viz "Famous Vitiligans"

Kosmetická řešení[editovat | editovat zdroj]

Nepatří mezi poruchy, na které by se umíralo, může však být velmi nepříjemné, nejen z estetického důvodu. Stav pacienta dopadá i na jeho přijímání ve společnosti a tedy i psychiku. V lékárně je proto možno zakoupit speciální krémy a gely, které působí jako ochrana pokožky a jsou přímo určeny k tomuto účelu. Vedle toho je k dispozici i kosmetická kamufláž a podobná opatření kosmetického charakteru:

 • kosmetická kamufláž – pomocí make-upu nebo pomocí samoopalovacího krému. Bílá ložiska se dají zamaskovat pomocí vhodně zvoleného makeupu či samoopalovacími krémy. Možná je i tetováž vitiliga (tj. vpravení pigmentů pomocí tetovací jehly), obvykle však není doporučována pro potenciální aktivaci onemocnění.
 • repigmentace – implantace pigmentových kožních buněk do postižených míst
 • depigmentace – pokud je postižení velkého rozsahu, provádí se odstranění pigmentu ze zbývajících částí těla, aby došlo k jednotné světlosti kůže. Variantu depigmentace zvolil např. Michael Jackson.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://bulovka.cz/nemocnice-na-bulovce-bojuje-za-svetovy-den-vitiliga/ Bulovka - Světový den vitiliga
 2. http://www.lfhk.cuni.cz/dermat/standardy/vitiligo_b.htm
 3. Vitiligo symptoms and treatment. www.nmihi.com [online]. [cit. 2017-06-01]. Dostupné online. 
 4. http://www.sci-news.com/genetics/risk-genes-vitiligo-04264.html Twenty-three new genes involved in risk for autoimmune vitiligo have been identified by an international group of scientists
 5. https://aadmeetingnews.org/2017-summer-meeting-dailies/vitiligo-the-bench-has-reached-the-bedside/
 6. https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2323633
 7. https://www.upi.com/Xeljanz-light-therapy-combination-could-be-breakthrough-vitiligo-treatment/6201517855843/
 8. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/news/20180205/new-treatment-could-be-breakthrough-for-vitiligo#1
 9. http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0222097&lang=1
 10. https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3360393/pfizer-nenaplnil-ocekavani-tahl-ale-lek-proti-artritide.html
 11. http://www.blesk.cz/clanek/ostatni-mobilni-aplikace-celebrity/201697/bolek-polivka-63-ma-nemoc-bilych-skvrn.html
 12. http://www.divadelni-noviny.cz/kamila-polivkova-vybuch-sopky-ktery-nezastavis
 13. http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/104141/lenka-krobotova-37-trpi-nevylecitelnou-nemoci.html
 14. http://afop.cz/blog/fototema/polaroid-velky-format/ Polaroid na velký formát - viz fotografie Jana Hnízda
 15. http://www.pluska.sk/soubiznis/spravy-klebety/nase-celebrity/trpia-nasi-znamy-herci-stratou-pigmentu.html
 16. http://articles.nydailynews.com/2010-02-10/gossip/27055882_1_acute-propofol-intoxication-conrad-murray-jackson-family
 17. http://worldneverland.blog.cz/1008/prince-michael-jackson-ma-vitiligo

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.