Pselaphinae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPselaphinae
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Čeleďdrabčíkovití (Staphylinidae)
PodčeleďPselaphinae
Latreille, 1802
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pselaphinae je podčeleď malých brouků (do 2,5 mm délky). Tato skupina byla původně uváděna jako samostatná čeleď Pselaphidae. Newton a Thayer je v roce 1995, na základě společných morfologických znaků, umístili do skupiny Omaliine v čeledi Staphylinidae.

Podčeleď Pselaphinae se skládá ze sedmi rodů:

Pselaphinae je druhově bohatá skupina (bylo popsáno 9 000–10 000 druhů; Newton a Chandler, 1989) a jsou rozšířeni hlavně v tropech. Jsou nalézáni v pralesích v humusu z trouchnivějícího listí, chomáčích trav, naplaveninách, mechu a dalších vhodných nalezištích. Jejich biologie je málo známa. Je domněnka, že jsou predátory některých chvostoskoků (rodu Collembola) a pancířníků (čeledi Oribatidae).

Pselaphinae přitahují zájem entomologů pro atraktivní a rozsáhle variabilní morfologii, která musí být studována pomocí binokulárního mikroskopu. Zájem entomologů přitahuje též myrmekofilní ("mravencomilní") chování některých skupin této podčeledi (zejména některých brouků z rodů Batrisitae, Pselaphitae a Clavigeritae) bylo inspirací pro studie jejich chování. Efektní morfologie a myrmekofilie jsou nejvíce zřejmé u rodu Clavigeritae.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Pselaphinae na Wikimedia Commons
  • Taxon Pselaphinae ve Wikidruzích
  • A. F. Newton & D. S. Chandler. 1989. World catalog of the genera of Pselaphidae (Coleoptera). Fieldiana: Zoology (N.S.) 53: 1–93.
  • A. F. Newton, Jr. & M. K. Thayer. 1995. Protopselaphinae new subfamily for Protopselaphus new genus from Malaysia, with a phylogenetic analysis and review of the Omaliine Group of Staphylinidae including Pselaphidae (Coleoptera), pp. 219–320. In: J. Pakaluk and S. A. Slipinski (editors). Biology, phylogeny and classification of Coleoptera: Papers celebrating the 80th birthday of Roy A. Crowson. Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pselaphinae na anglické Wikipedii.