Primorsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: slovinský region Primorska.
Primorsko
Приморско
Primorsko – znak
znak
Primorsko – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
OblastBurgaská
Primorsko
Primorsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha69,415 km²
Počet obyvatel3 685 (15.6.2010)
Hustota zalidnění53,1 obyv./km²
Správa
StarostaDimitar Dimitrov
Oficiální webprimorsko.bg
Telefonní předvolba0550
PSČ8290
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Primorsko (bulharsky Приморско) je malé město v jihovýchodním Bulharsku v burgaské provincii. Leží 52 km jižně od Burgasu. Průměrná teplota v červenci je 27 °C.

Na jih od městečka, za přístavem ústí Ďábelská řeka (Djavolska reka). Asi 5 km na sever za poloostrovem Maslen nos po hlavní silnici směrem na Burgas ústí řeka Ropotamo. Je zde již dlouhá léta přírodní vodní rezervace, kde hnízdí vodní ptáci, například kormoráni, a rostou lekníny. Část řeky je přístupná na lodích s průvodcem.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Primorsko leží na malém poloostrově při pobřeží Černého moře na úpatí pohoří Strandža.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letovisko Primorsko vzniklo až po osvobození Bulharska od turecké nadvlády v roce 1848, a to pod názvem Krjuprija. Byli zde umístěni lidé z planiny Strandža.

Pobřeží v okolí Primorska je poseto troskami velkých starobylých měst. Nejdéle se udrželo město Ranuli, rozkládající se na vrchu s názvem "Волчаново кале". Zbytky městských hradeb dnes ohraničují plochu asi 30 hektarů. Podle historiků se jedná o jedno z největších pevnostních měst v Bulharsku. V době svého rozkvětu bylo centrem této oblasti.

Na pobřeží či plážích se dají často najít omleté malé kousky staré keramiky.[zdroj?!]

V roce 2003 proběhly v okolí historického Ranuli úspěšné archeologické vykopávky. Předpokládalo se, že jako každé město má svá kultovní místa i mimo hradby. V oblasti 2-3 km od hradeb na mysu Maslen nos byly nalezeny časem téměř nedotčené pozůstatky svatyněobservatoře nazvané Beglik Taš. Ta byla vybudována z mohutných částečně opracovaných kamenů, rozestavených do nepravidelného kruhu.[1] Mezerami mezi kameny v období slunovratu a rovnodennosti prochází sluneční paprsky. Svatyně byla vybudována pravděpodobně ve 14. století př. n. l. a používala se do 5. století př. n. l..

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Je to jeden z oblíbených cílů českých turistů, což způsobilo, že je zde řada nápisů v češtině a že většina restaurací a hotelů má svou nabídku uvedenou česky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Beglik Taš – z primorské pláže přímo k thrácké svatyni Milena Šumanová, 22.9.2011, Cestomila.cz
Severní pláž

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]