Primorsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: slovinský region Primorska.
Primorsko
Приморско
Poloha
Souřadnice
Stát BulharskoBulharsko Bulharsko
Oblast Burgaská oblast
Primorsko
Primorsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 69,415 km²
Počet obyvatel 3 685 (15.6.2010)
Hustota zalidnění 53,1 obyv./km²
Správa
Starosta Dimitar Dimitrov
Oficiální web www.primorskobg.com
Telefonní předvolba 0550
PSČ 8290
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Primorsko (bulharsky Приморско) je malé město v jihovýchodním Bulharsku v burgaské provincii. Leží 52 km jižně od Burgasu. Průměrná teplota v červenci je 27 °C. Je to jeden z nejoblíbenějších cílů českých turistů, což způsobilo, že je zde řada nápisů v češtině a že většina restaurací a hotelů má svou nabídku uvedenou česky.

Primorsko se přibližně od konce devadesátých let 20. století zaplňuje hotely, přičemž původně stál pouze jeden větší hotel Tišina.

Na jih od městečka, za přístavem ústí Ďábelská řeka (Djavolska reka). Asi 5 km na sever za poloostrovem Maslen nos po hlavní silnici směrem na Burgas ústí řeka Ropotamo. Je zde již dlouhá léta přírodní vodní rezervace, kde hnízdí vodní ptáci, například kormoráni, a rostou lekníny. Část řeky je přístupná na lodích s průvodcem.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Primorsko leží na malém poloostrově při pobřeží Černého moře na úpatí pohoří Strandža.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letovisko Primorsko vzniklo až po osvobození Bulharska od turecké nadvlády v roce 1848, a to pod názvem Krjuprija. Byli zde umístěni lidé z planiny Strandža.

Pobřeží v okolí Primorska je poseto troskami velkých starobylých měst. Nejdéle se udrželo město Ranuli, rozkládající se na vrchu s názvem "Волчаново кале". Zbytky městských hradeb dnes ohraničují plochu asi 30 hektarů. Podle historiků se jedná o jedno z největších pevnostních měst v Bulharsku. V době svého rozkvětu bylo centrem této oblasti.

Na pobřeží či plážích se dají často najít omleté malé kousky staré keramiky.

V roce 2003 proběhly v okolí historického Ranuli úspěšné archeologické vykopávky. Předpokládalo se, že jako každé město má svá kultovní místa i mimo hradby. V oblasti 2-3 km od hradeb na mysu Maslen nos byly nalezeny časem téměř nedotčené pozůstatky svatyně - observatoře nazvané Beglik Taš. Ta byla vybudována z mohutných částečně opracovaných kamenů, rozestavených do nepravidelného kruhu.[1] Mezerami mezi kameny v období slunovratu a rovnodennosti prochází sluneční paprsky. Svatyně byla vybudována pravděpodobně ve 14. století př. n. l. a používala se do 5. století př. n. l..

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Beglik Taš – z primorské pláže přímo k thrácké svatyni Milena Šumanová, 22.9.2011, Cestomila.cz
Severní pláž

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]