Průrva Ploučnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průrva Ploučnice
Průrva Ploučnice je oblíbenou vodáckou atrakcí

Souřadnice
Identifikátory
Kód památky 12823/5-5826 (PkMnMISSezObr)
Ploučnice - tunel.jpg

Průrva Ploučnice (zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra) je umělý vodní tunel, kterým protéká řeka Ploučnice. Nachází se v okrese Česká Lípa mezi Stráží pod Ralskem a Novinami pod Ralskem v Ralské pahorkatině. Při dostatečně vysoké hladině vody je využívána vodáky.

Popis místa[editovat | editovat zdroj]

Říčka, která přitéká od Stráže mezi loukami, zde vtéká do soutěsky mezi strmými pískovcovými stěnami. Asi po 50 metrech se stáčí vpravo a vtéká do prvního tunelu, dlouhého asi 13 metrů. Poté se asi na 10 metrů vynoří na povrch v rokli a pokračuje druhou, 41 metrů dlouhou chodbou. Tunely byly zhotoveny ručně krumpáčem a mají výšku i šířku 3,5–4 m. Ve stěnách jsou patrné otvory sloužící k zapuštění pěti dřevěných jezů a uzávěr. Na konci padá voda asi metrovým stupněm do tůně pod skalní stěnou.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně v 16. století se uskutečnil pokus o stavbu vodní nádrže sloužící k pohonu železného hamru v Novinách pod Ralskem. Koryto Ploučnice bylo přehrazeno sypanou zemní hrází a řeka byla svedena do rozšířené skalní rokle nazývané Pekelný jícen. Tunel zde byl skalním masivem proražen primitivním způsobem jen krumpáči a lopatami.[1] Okolní skály, tvořené pískovci svrchního turonu, však dobře propouští vodu a proto se nádrž nikdy nenaplnila a voda do hamru musela být přiváděna náhonem od Stráže. Z hamru, který stával pod přepadem, se dodnes nic nedochovalo. Na jeho místě byla budova mechanické přádelny, ta již také neexistuje.[2]

Jiné využití[editovat | editovat zdroj]

V 19. století vozil místní mlynář za světla loučí návštěvníky, které toto vodní dílo uchvacovalo. Nyní je místo známé především mezi vodáky, pro které je zpestřením během splouvání Ploučnice.

Průrvu mohou spatřit turisté i dnes z červeně značeně trasy vedoucí od Stráže na vrchol hory Ralsko a do Mimoně. Po nedaleké silnici přes obec Noviny vedou cyklotrasy č.241 a 3007.[3]

Filmaři zdejší lokalitu využili při natočení pohádkových filmů Z pekla štěstí 2[4] a Princezna a písař.

Chráněná památka[editovat | editovat zdroj]

Průrva Ploučnice byla 17. prosince 1997 prohlášena Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.[5]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Ploučnice - průrva.jpg
Ploučnice.jpg

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RŮŽIČKA, Jiří. Českolipsko do kapsy. [s.l.]: KMa, s.r.o, 2007. ISBN 978-80-7309-488-1. Kapitola Průrva Ploučnice, s. 127. 
  2. TOUŠLOVÁ, Iveta; PODHORSKÝ, Marek; MARŠÁL, Josef. Toulavá kamera 2. Praha: freytag&berndt, 2005. ISBN 80-7316-233-4. Kapitola Průrva Ploučnice, s. 98. 
  3. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  4. Michael Polák. Českolipsko jako pohádková země. Kde se natáčelo?. Českolipský deník [online]. 2013-12-25 [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. 
  5. Českolipsko do kapsy , str. 129

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]