Přeskočit na obsah

Prázdniny (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prázdniny
Původní názevThe Holiday
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka136 min.
Žánrromantický
Scénář a režieNancy Meyers
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleKate Winslet
Cameron Diaz
Jack Black
Jude Law
Eli Wallach
ProdukceBruce A. Block
Nancy Meyers
HudbaHans Zimmer
KameraDean Cundey
StřihJoe Hutshing
Výroba a distribuce
Premiéra8. prosinec 2006
Produkční společnostiColumbia Pictures
Universal Studios
Relativity Media
DistribuceColumbia Pictures, Universal Studios
Rozpočet85 milionů dolarů
Tržby205,1 mil. $ (celosvětově)[1]
Prázdniny na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prázdniny (v anglickém originále:The Holiday) je americký film Nancy Meyers z roku 2006. Jedná se o romantickou komedii, zasazenou do období Vánoc.

Popis filmu[editovat | editovat zdroj]

Film vypráví o příběhu pěti lidí. Iris (Kate Winslet) je novinářka pracující v redakci listu The Daily Telegraph a žijící na malém městě v Surrey nedaleho od Londýna. Při vánoční firemní party se dozvídá, že se její bývalý přítel Jasper (Rufus Sewell), do kterého je však stále zamilovaná, bude ženit. Zlomená odjíždí do svého domu v Surrey, kde propadá smutku a neštěstí, dokud ji přes internet nekontaktuje Američanka Amanda (Cameron Diaz) z Los Angeles. Amanda, která je úspěšnou a majetnou režisérkou filmových trailerů, se právě rozešla se svým přítelem (Edward Burns). Bere si dovolenou a začíná hledat místo, kde by mohla v poklidu strávit Vánoce. Našla si na internetu náhodně Irisin dům v Anglii. Iris jí e-mailem navrhla čtrnáctidenní výměnu domů i automobilů. Amanda na navrženou výměnu přistoupí a tak letí letadlem do skromného domku ve střední Anglii, zatímco Iris se v opačném směru nastěhuje do Amandiny luxusní vily v Los Angeles.

Iris si velké vily užívá, zatímco Amanda se v domku na samotě nudí a ještě večer v den příjezdu chystá odjezd zpět do USA, dokud u jejích dveří nezabouchá přiopilý Irisin bratr Graham (Jude Law), který ale vůbec nemá tušení, že je jeho sestra pryč a že v jejím domě bydlí někdo jiný. Amanda se Grahamovi zalíbí, on jí také a oba spolu pro ně nečekaně stráví noc. Druhý den Amanda opravdu chystá odjezd domů, přesto si jej rozmyslí a zůstane celých 14 dní v Anglii, v naprosté většině časem stráveným s Grahamem. Za tu dobu zjistí, že Graham má dvě malé dcery Sophii a Olivii (Miffy Englefield a Emma Pritchard) a že je vdovec. Po čtrnácti dnech strávených v Anglii se Amanda rozhoduje, že s Grahamem zůstane.

V Los Angeles se mezitím Iris seznamuje s bývalým uznávaným scenáristou Arthurem Abbottem (Eli Wallach). S devadesátiletým mužem slaví chanuku, tráví s ním hodně času a společně ho se svým novým kamarádem, skladatelem filmové hudby Milesem (Jack Black), připravuje na slavnost, kterou mu chystá Spolek filmových scenáristů. Miles se mezitím nečekaně dozvídá, že ho jeho přítelkyně, herečka Maggie (Shannyn Sossamon), podvádí, a tak se s ní také rozchází. Iris nakonec společně s Milesem stráví celé Vánoce a množství času a z přátelství se postupně stává náklonnost, jež přerůstá v lásku. Vše na okamžik zkomplikuje nečekaný Jasperův příjezd do Los Angeles, tomu však Iris nakonec sdělí, že je na dobro se vším konec.

Film končí v domě v Anglii, kde všichni společně (Miles, Iris, Amanda, Graham, Sophia a Olivia) tráví Silvestra.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film obdržel cenu Teen Choice Award a na stejnou cenu byla nominována i Cameron Diaz. Na Irish Film and Television Award byla nominována Kate Winslet a Cameron Diaz byla také nominována na cenu ALMA Award. Spolu s Judem Lawem byla Cameron Diaz také nominována na nejlepší polibek ve filmu při udělování cen MTV Movie Award a NRJ Ciné Award.

Další zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Pokud si pořádně prohlédneme videotéku, kterou probírá Iris u Amandy doma, najdeme v ní i film Enigma, ve kterém hrála Kate Winslet. Ve filmu se v cameo rolích objevují i Dustin Hoffman, Lindsay Lohan a James Franco. Ve filmu se spolu znovu objevují Rufus Sewell a Shannyn Sossamon, kteří společně hráli ve filmu Příběh rytíře s Heathem Ledgerem, který se natáčel na území České republiky.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Cameron Diaz Amanda
Kate Winslet Iris
Jude Law Graham
Jack Black Miles
Eli Wallach Arthur Abbott
Edward Burns Ethan
Rufus Sewell Jasper
Miffy Englefield Sophia
Emma Pritchard Olivia
Sarah Parish Hannah
Shannyn Sossamon Maggie
Bill Macy Ernie
Shelley Berman Norman
Kathryn Hahn Bristol
John Krasinski Ben
Hope Riley Sarah
Lindsay Lohan sebe
James Franco sebe
Dustin Hoffman sebe
Brundle Williams dívka v baru

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Box Office Mojo. [cit. 2019-03-07].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]