Portinarův triptych (Hugo van der Goes)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portinari Altarpiece
Hugo van der Goes 004.jpg
Autor Hugo van der Goes
Rok vzniku 1476-1478
Technika olej na dřevě
Rozměry 253 cm × 304 cm
Umístění Galleria degli Uffizi, Florencie, Itálie

Portinarův triptych nebo Portinarův oltář je triptych, který vytvořil kolem roku 1475 vlámský malíř Hugo van der Goes. Rozměry triptychu jsou 253 cm × 304 cm. Nyní je triptych umístěn v galerii Uffizi ve Florencii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obraz si objednal italský bankéř Tommaso Portinari. Byl určen pro kostel u nemocnice Santa Maria Nuova ve Florencii. Tommaso byl potomkem zakladatele nemocnice. Žil více než čtyřicet let v Bruggách jako bankéř rodiny Medicejů. Samotný Portinari je vyobrazen na levém panelu se svými dvěma syny Antoniem a Pigellem; jeho manželka Maria di Francesco Baroncelli je zobrazena na pravém panelu se svou dcerou Margaritou. Všichni, kromě Pigella, jsou doprovázeni svými patrony: Svatý Tomáš (s kopím), Svatý Antonín (se zvonem), Máří Magdalena (s nádobou masti) a Svatá Markéta (s knihou a drakem).

Popis obrazu[editovat | editovat zdroj]

Hugo van der Goes: Portinarův triptych, střední panel

Na středním panelu padají tři pastýři na kolena před dítětem, malým Ježíškem. Van der Goes namaloval tyto rustikální postavy velmi realisticky. Na kolenou jsou i andělé, obklopují Pannu a dítě, které není v postýlce, ale leží na zemi obklopené aureolou zlatých paprsků. Tato neobvyklá prezentace uctívání Ježíše je pravděpodobně založena na jedné z vizí Svaté Brigity Švédské.

Na triptychu van der Goes namaloval scény související s hlavním tématem: na levém panelu Josef a Marie na cestě do Betléma; na středním panelu (napravo) pastýři a navštívení dítěte anděly; na pravém panelu tři mágové, někdy nazývaní Tři králové, na cestě do Betléma.

Když obraz v roce 1483 dorazil do Florencie byl instalován v rodinné kapli rodiny Portinari, kde ji hluboce obdivovali italští umělci. Mnozí se dílo snažili napodobit. Dobrým příkladem je Klanění pastýřů z roku 1485, které Domenico Ghirlandaio namaloval pro kapli Sassetti v kostele Santa Trinita ve Florencii. Nicméně naturalistické zobrazení pastýřů použil již Andrea Mantegna na obraze Klanění pastýřů z období kolem roku 1450.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Portinari Altarpiece na anglické Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Margaret L. Koster. "New Documentation for the Portinari Altar-Piece". The Burlington Magazine, vol. 145 no. 1200, březen 2003, str. 164–79.
  • M. B. McNamee. "Further Symbolism in the Portinari Altarpiece". The Art Bulletin, vol. 45 no. 2, červen 1963, str. 142–43.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]