Portál:Lanové dráhy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ještěd, lanovka, vůz 2.jpg

Vítejte na portálu o lanových drahách

Lanová dráha (lanovka) je dráha, jejíž vozidla se pohybují po šikmé nebo vodorovné trase a jsou poháněna pomocí tažných lan.

Hlavní články: Lanová dráha, Lyžařský vlek

Zajímavosti

Víte, že...
Mariánské Lázně, lanovka (1).jpg

Článek

Kleť lanovka.jpg

Sedačková lanová dráha Krasetín – Kleť je lanová dráha spojující horu Kleť (nejvyšší vrchol Blanského lesa) s vesnicí Krasetín, která je součástí jihočeské obce Holubov. Návštěvníci nemohou na Kleť vyjet autem, proto je tato lanovka nejjednodušším a nejpohodlnějším dopravním prostředkem.

S výstavbou lanové dráhy na Kleť se začalo v roce 1959 a do provozu byla uvedena 1. července 1961. Lanovou dráhu vyrobil národní podnik Transporta Chrudim. V osmdesátých letech 20. století proběhla rekonstrukce, při níž byly vyměněny kladky a kladkové baterie (1983), sedačky (1987) a obnovila se elektroinstalace. Roku 2005 získala lanovka nový, výkonnější motor, původně používaný na lanovce na Portášovy BoudyKrkonoších. V současnosti provozuje dráhu společnost Lanová dráha obce Holubov s.r.o., která vznikla na konci roku 2000 a kterou 100% vlastní obec Holubov.

Celý článek

Témata

Pomozte

Aktuality

Obrázek

Kategorie

Lanové dráhy(8 kat., 5 str.)
Nákladní lanové dráhy(1 kat., 2 str.)
Pozemní lanové dráhy(2 kat., 4 str.)
Seznamy lanovek(5 str.)
Visuté lanové dráhy(4 kat., 3 str.)
Zamýšlené lanové dráhy(1 kat., 2 str.)
Zaniklé lanové dráhy(1 kat., 1 str.)

Informace

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lanové dráhy na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo lanovka ve Wikislovníku
  • Portál založil a spravuje: Bovera78
  • Portál založen: 28. 7. 2018
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Lanové dráhy}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.