Pocahontas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pocahontas
Pocahontas na rytině datované rokem 1616
a vytištěné v roce 1624
Rodné jméno Matoaka
Narození okolo 1595
Werowocomoco, Virginie
Úmrtí březen 1617 (ve věku 21-22 let)
Gravesend, Kent
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pocahontas (narozená Matoaka, později známá jako Rebecca Rolfe; okolo 1595 – březen 1617) byla virginijská indiánka, která je známá především svoji aktivitou během časů prvních anglických kolonií v Jamestownu. Byla dcerou Powhatana, náčelníka společenství indiánských kmenů ve východní Virginii. Pocahontas je přisuzována záchrana zajatce Johna Smithe v roce 1607, když zabránila svému otci popravit jej položením vlastní hlavy na hruď zajatce. Dodnes se neví, jestli jde o skutečnou událost, nebo zda si ji John Smith vymyslel. Ve svých prvních cestopisech vydaných krátce po předpokládané záchraně (1608, 1612) se o ní totiž nezmínil a učinil tak až poté, kdy se Pocahontas stala velmi populární díky své návštěvě Anglie.

V roce 1613 se Pocahontas dostala do anglického zajetí (právě probíhala první anglo-powhatanská válka) a byla držena pro výkupné. Během zadržování se nechala pokřtít a přijala nové jméno Rebecca. Když získala možnost odejít zpět k vlastním lidem, rozhodla se zůstat s Angličany. V roce 1614 si vzala anglického pěstitele tabáku Johna Rolfa a jejich svatba se stala prvním uskutečněným sňatkem mezi bělochem a Indiánkou v americké historii. S Johnem Rolfem měla syna Thomase.

V roce 1616 odcestovala s rodinou do Londýna, kde byla prezentována lidem jako výsledek "zcivilizovaného divošství", za účelem zvýšení investic v Jamestownu. V Anglii se stala celebritou, ovšem v roce 1617 na cestě zpět do Ameriky zemřela za nejasných okolností na lodi u Gravesendu v Kentu. Byla pohřbena v místním kostele. Přesné umístění jejího hrobu je však neznámé.

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • John Clarke Bowman vydal v roce 1973 román Powhatan's Daughter (v českém překladu Rubín je krví mého srdce cí z histo Studio Walt Disney její životní příběh v roce 1995 zpracovalo jako klasický animovaný celovečerní film Pocahontas. Na něj pak navázalo v roce 1998 pokračování Pocahontas 2: Cesta domů. Děj obou snímků však není historicky věrohodný.
  • Německý spisovatel Arno Schmidt (1914–1979) po ní nazval svou knihu "Jezerní krajina s Pocahontas" (Seelandschaft mit Pocahontas, 1953)
  • Postava Pocahontas vystupuje i v romanticko-dobrodružném snímku Nový svět (USA, VB 2005).[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pocahontas na anglické Wikipedii.

  1. Nový svět na ČSFD