Rebeka (biblická postava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rebeka
Rebeka u studny (Tiepolo, 18. století)
Rebeka u studny (Tiepolo, 18. století)
Místo pohřbeníJeskyně patriarchů
ChoťIzák
DětiEzau[1]
Jákob[2]
RodičeBetúel[3]
PříbuzníLában[4] (sourozenec)
Elifaz[5], Reuel[5], Jeush[6], Korah a Jalam (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rebeka (hebrejsky רִבְקָה‎, Rivka, arabsky رفقة‎, Rifqa) je manželka biblického patriarchy Izáka, s nímž měla syny Jákoba a Ezaua.

Jejím otcem byl Betúel, syn Milky, ženy Abrahamova bratra Náchora. Rebeka měla bratra Lábana, jehož dcery Lea a Ráchel se staly manželkami svého bratrance Jákoba, Rebečina syna. Příběh Rebeky se popisuje v 1. knize Mojžíšově v 24.–27. kapitole.

Rebeka dala u studny napít služebníku stárnoucího Abraháma, který ho vyslal do své rodné země pro nevěstu pro svého syna Izáka, aby si nebral ženu z místního kanaánského lidu. Služebník pak na návštěvě u Rebečina bratra Lábana dojednal sňatek a s jejím souhlasem ji odvedl k Izákovi.

Její tělo je podle tradice pohřbeno v Jeskyni patriarchů v Hebronu spolu s Izákem a dalšími starozákonními postavami.

Úloha Rebeky v požehnání Jákobovi[editovat | editovat zdroj]

Když Izák ve stáří ztratil zrak a usoudil, že se blíží jeho konec, pověřil svého prvorozeného Ezaua, aby ulovil zvěř a připravil mu z ní oblíbenou pochoutku. Pak že se dočká otcovského požehnání.

Tento rozhovor Rebeka zaslechla a přiměla Jákoba, aby si na ruce navlékl kůži ze zvěřiny, čímž slepého otce přesvědčil (podvodem), že je Ezau, a ten mu předal otcovské požehnání. Jákob se pak stal třetím praotcem Izraele, otcem dvanácti zakladatelů izraelský kmenů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]